| frum a întrebat:

Sunt "control freak" si lumea fuge de mine. Trebuie sa stiu tot, verific tot, nimic din ce fac altii nu imi place.
Am obosit si vreau sa fiu normala.
Ceva tehnici de autocontrol stiti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Comportamentul tau (spun comportament si nu problema, deoarece persoane cu probleme, cel puțin pentru mine, inseamna orbi, legume, ciungi etc) este de natură psihică. Cauza comportamentului tau "ciudat", este (Nu sunt doctor si nici psiholog), parerea mea: o tulburare obsesiv compulsiva sau anxietatea (deja la un nivel mediu) care te împinge la astfel de gesturi. Eu as merge mai mult pe anxietate (dar nu sunt medic).
Aici, iti recomand 1 varianta 100% sigură si 1 la ghici. Începem cu varianta "la ghici" si anume psihologul. Eu nu cred si nici nu recomand mersul la psiholog, de ce? În primul rând, nu are putere, în afara de a sta de vorba cu tine, a se preface că-i pasă de problema ta si ati da "sfaturi"(pe care ti le poate da oricine din familie sau oamenii care-ti vor binele) nu face nimic. Iar cele mai multe cazuri, din oamenii care apelează la ei, ajung tot la doctor. Pe lângă toate astea, îl plătești. De cele mai multe ori; O ședință la ei e peste 100 de lei (minim, cred) pe cand o ședință la psihiatru; doctor, da? În cele mai multe cazuri costa 50 de lei.
Acum, cazul sigur. Prin aceste cuvinte m.am referit la doctorul psihiatru. Ce trebuie sa stii, tu, înainte de a decide: Psihiatrie NU inseamna nebuni (putem observa si printre "vedetele"din Ro, foarte multi dintre ei au ajuns pe acolo sau încă merg). Nebunii Sunt închiși, oamenii care merg acolo sunt oameni normali, doar ca au anumite simptome ciudate sau chiar grave datorita problemelor, stresului, trecutului etc. Tulburările depresive; de anxietate, fobii, izolare, astea își au rezolvarea acolo. Ce-i drept; medicamentele nu sunt foarte prietenoase in primele 1-3 zile, dar după nu vei mai vrea sa le lasi (am intalnit, stând la coadă, oameni care afirmau chestia asta) ceea ce este total gresit. Dacă îți este "frica" poti merge doar pentru a sta de vorba cu medicul. Trebuie să fii 100% sincera si corecta pentru un eventual diagnostic corect, daca specialistul este chiar specialist si nu doar cu numele, te va "citi" doar după mimica feței. Dacă ești din Gorj sau in apropiere iti recomand eu unul, este si femeie (in caz ca ai vreo retinere). O schema de tratament va începe de fiecare dată cu sferturi de pastilute (daca dai de doctori ce.ti dau din prima doze mari, ridica-te de pe scaun si cauta altul) si se va termina tot cu sferturi, luate in zile bine calculate. In functie de cum răspunzi la tratament, de vointa ta (si iti recomand sa lupți cat de mult poti) schema poate dura câteva luni sau cu anii. Dacă mai ai si alte "curiozitati", scrie-mi.

30 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, știu multe.
Mesaj privat și te învăț.

| doctorandus a răspuns:

Părerea mea e să te faci manager. În timpul liber vei fi prea obosită să continui cu ce faci la muncă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nope. OCD-ul si tendintele astea sunt de obicei semne de inteligenta undeva in aia 10% de mai sus. Le poti masca dar vei sfirsi prin a te simti in pielea altcuiva si iti va fi rusine cu tine fata de tine - daca intelegi ce vreau sa zic. Poti cel mult sa incepi sa ignori pe cei din jur si sa iti vezi de niste scopuri/pasiuni proprii fara sa te intereseze de "ce zice lumea" si cu asta basta. Uite, eu printre altele sunt si claustrofob, insa pot controla starile pe care le da. Legat de cum ma raportez la cei din jur, chiar nu ma mai intereseaza. Nu ma va mai saluta vreun vecin cand ii zic ca e idiot fiindca e idiot? Putin ma intereseaza.

| Osneros a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

"Nope. OCD-ul si tendintele astea sunt de obicei semne de inteligenta undeva in aia 10% de mai sus."
Mă îndoiesc serios de asta. Niciun om inteligent pe care l-am întâlnit până acum nu suferă de OCD și nici nu este control freak.
În schimb, am observat chiar opusul: cei care nu sunt foarte "înzestrați" (ca să zic frumos) au în general tulburări de genul și frica că toată lumea e împotriva lor.
Nu zic că oamenii inteligenți nu pot suferi de anxietate, depresie sau OCD, ci că ei le pot cotrola și-și dau seama că sunt doar proiecții ale unor frici sau traume, nu reflexii ale persoanei în sine.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Osneros):

Poate nu ies in evidenta cu treaba asta. Eu stiu o gramada, eu inclusiv. Bine, mai mult partea cu ocd-ul. Control freak nu sunt in mod deosebit, gen daca nevasta0mea pleca in vreun team building nu ii dadeam un telefon macar, eventual daca ma suna ea. In alta ordine de idei, legat de sindromul persecutiei si anxietatea paranoica pe care ai mentionat-o... cam da, mai saraci cu duhul aia.

| Osneros a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok, înseamnă că am interpretat greșit răspunsul tău. Credeam că te referi la cazuri grave, de genul celei care a pus întrebarea. Acum că am înțeles, sunt de acord cu ce ai spus.

| Dalmore a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Awww, tu crezi că ai o inteligență peste medie, ce cuuuute.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

Nu cred, puisor. O spun testele Mensa.

| Dalmore a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ohhh, da, pentru că sunt atât de relevante love struck rolling on the floor

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

Sigur ca nu sunt relevante, Mensa e o organizatie de mucosi fondata la coltul blocului.

| Dalmore a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, dar au drept public țintă categoria pe care tocmai ai descris-o

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dalmore):

Da, sigur. Bine ca esti tu mason de rang trei.

| Celcestietot a răspuns:

Nu este rau sa fi asa, ba chiar este bine. Oamenii de rand fug de cei care vor sa stie tot.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Esti "control freak" prin natura jocului sau asa esti tu, caracterul tau?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Jobului*

| frum explică (pentru BuLaNNNeL):

Si la JOB sunt asa si sunt apreciata.
Insa ma comport la fel in viata de zi cu zi, verific partenerul mereu, trebuie sa stiu tot ce face, unde merge. Deja il disper pe el si si pe mine.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru frum):

Ok, lasam la o parte job-ul, inseamna ca asta e ceea ce trebuie sa faci acolo.
Îl verifici cu scopul de a vedea dacă te minte, înșeală etc? Te simti in siguranta cand faci treaba asta? Ai stări de neliniște, stres daca te abti din a face asta?

| frum explică (pentru BuLaNNNeL):

Nu ma simt in siguranta cand fac asta, oricum am impresia ca tot timpul ma minte. El recunoaste ca face asta tocmai pentru ca eu am dezvoltat sistemul asta si minte de frica mea pentru ca fac scandal din orice si sunt paranoica si daca nu raspunde cand e la baie. El zice ca orice face nu face impotriva mea doar ca ii e frica de mine.
Am stari de neliniste daca ma abtin, da. De fapt nu pot sa ma abtin.

| Marbea a răspuns (pentru frum):

Se spune ca atunci cand iesi pe usa locului unde lucrezi sa lasi totul acolo si sa nu duci cu tine nimic, adica controleaza totul acolo, probabil ai functie de conducere, dar acasa schimba-te. Partenerul nu este subalternul sau angajatul tau ca sa fie controlat, acorda-i libertate pentru ca s-ar putea sa-l indepartezi astfel.
Stiu ca este usor de spus dar greu de facut, vorbesc din experienta, am trecut si eu prin asta, inca mai am reminescente dar ai mei s-au obisnuit, am facut anul acesta 32 ani de casatorie asa ca sotul meu s-a imunizat.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru frum):

Comportamentul tau (spun comportament si nu problema, deoarece persoane cu probleme, cel puțin pentru mine, inseamna orbi, legume, ciungi etc) este de natură psihică. Cauza comportamentului tau "ciudat", este (Nu sunt doctor si nici psiholog), parerea mea: o tulburare obsesiv compulsiva sau anxietatea (deja la un nivel mediu) care te împinge la astfel de gesturi. Eu as merge mai mult pe anxietate (dar nu sunt medic).
Aici, iti recomand 1 varianta 100% sigură si 1 la ghici. Începem cu varianta "la ghici" si anume psihologul. Eu nu cred si nici nu recomand mersul la psiholog, de ce? În primul rând, nu are putere, în afara de a sta de vorba cu tine, a se preface că-i pasă de problema ta si ati da "sfaturi"(pe care ti le poate da oricine din familie sau oamenii care-ti vor binele) nu face nimic. Iar cele mai multe cazuri, din oamenii care apelează la ei, ajung tot la doctor. Pe lângă toate astea, îl plătești. De cele mai multe ori; O ședință la ei e peste 100 de lei (minim, cred) pe cand o ședință la psihiatru; doctor, da? În cele mai multe cazuri costa 50 de lei.
Acum, cazul sigur. Prin aceste cuvinte m.am referit la doctorul psihiatru. Ce trebuie sa stii, tu, înainte de a decide: Psihiatrie NU inseamna nebuni (putem observa si printre "vedetele"din Ro, foarte multi dintre ei au ajuns pe acolo sau încă merg). Nebunii Sunt închiși, oamenii care merg acolo sunt oameni normali, doar ca au anumite simptome ciudate sau chiar grave datorita problemelor, stresului, trecutului etc. Tulburările depresive; de anxietate, fobii, izolare, astea își au rezolvarea acolo. Ce-i drept; medicamentele nu sunt foarte prietenoase in primele 1-3 zile, dar după nu vei mai vrea sa le lasi (am intalnit, stând la coadă, oameni care afirmau chestia asta) ceea ce este total gresit. Dacă îți este "frica" poti merge doar pentru a sta de vorba cu medicul. Trebuie să fii 100% sincera si corecta pentru un eventual diagnostic corect, daca specialistul este chiar specialist si nu doar cu numele, te va "citi" doar după mimica feței. Dacă ești din Gorj sau in apropiere iti recomand eu unul, este si femeie (in caz ca ai vreo retinere). O schema de tratament va începe de fiecare dată cu sferturi de pastilute (daca dai de doctori ce.ti dau din prima doze mari, ridica-te de pe scaun si cauta altul) si se va termina tot cu sferturi, luate in zile bine calculate. In functie de cum răspunzi la tratament, de vointa ta (si iti recomand sa lupți cat de mult poti) schema poate dura câteva luni sau cu anii. Dacă mai ai si alte "curiozitati", scrie-mi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bagate in masonerie acolo ti locu un roman conduce masoneria stelian stancu.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Te înșeli, masonii nu iubesc dictatura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu prea sti ce e ala sarcasmul?
Ce iubesc ei? happy

| Mogiojojo a răspuns:

Si eu sunt la fel. De exemplu atunci cand merg la doctor vreau sa stiu dinainte cum o sa decurga totul, vreau sa stiu exact toti pasii si toate procedurile. De obicei ma iau la harta cu ei ca ei nu spun tot laughing laughing

| iamprettybored a răspuns:

Poate ar trebui să mergi la un psiholog să discuți despre asta.

| 2P a răspuns:

Nu e nevoie sa te schimbi, Doar angajeaza-te intr-o pozitie de conducere gen Controlul calitatii, multi patroni ar dori o persoana "freak" ca tine

| Simpatic a răspuns (pentru 2P):

Anxietatea este buna dar cand o ai la nivelul cel mai de jos, cand verifici de 1000 de ori aragazul sau daca ai inchis usa deja e o problema nasoala ce are repercusiuni in viata sociala.
Deci la servici pe anumite functii este bine sa fii robot dau ce faci cu problemele acestea cand le iei cu tine in alta parte.
Deci trebuie rezolvata problema caci ea aduce doar probleme si nu rezolvari.

| frum explică:

Rog un admin sa se sesizeze referitor la acest comentariu.
In primul rand daca intrebarea nu era normala nu era aprobata.
In al doilea rand, nu cred ca sunt obligata sa raspund hartuirilor in privat.
Rog un administrator ca acest DENYS05 sa fie penalizat si sa ii fie verificata intreaga activitate pentru ca sunt sigura ca este un "gentelman" in general. Multumesc!

| frum explică (pentru frum):

Pardon domnilor admini, va rog sa verificati ScarefaceFTW (ex. DENYS05).
Multumesc.

| frum explică:

Pacat de tine daca ai terminat o facultate renumita in UK si nu ai invatat sa te comporti frumos cu o fata, chiar daca ar fi nebuna.(Totusi, tin sa precizez sincer ca nu sunt chiar nebuna si daca as fi fost nu cred ca as fi meritat sa imi spui tu asta pentru ca nu ne cunoastem si nu ti-am gresit cu nimic). Bine macar ca nu ti-am raspuns in privat ca uite cum vorbesti.
Doamne ajuta la toti. Sarbatori fericite.

| frum explică (pentru frum):

Pardon domnilor admini, va rog sa verificati ScarefaceFTW (ex. DENYS05).
Multumesc
Mi-a comentat :
"Se vede ca nu esti normala. Daca nici la privat nu raspunzi."