| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si sunt foarte timid si nu stiu de ce. Am o viata de rahat, nu pot sa vorbesc cu fetele, in fata clasei, sa citesc ceva in fata clasei, sa vorbesc cu ceilalti. Mai toata lumea isi bate joc de mine, in special fetele, ma rog nu toate. Adica aprox toate fetele isi bat joc de mine ca nu pot sa zic "buna" (freak, desi eu pot sa zic) dar cand zic, am o voce de monstru. Mai lipsesc si de la scoala cate odata, ca imi e prea rusine, dar n-am idee de ce. De cativa ani nu am mai mers la scoala calm deloc, ma tot gandesc ca cineva poate sa rada de mine, sa isi bata joc de mine... Am fost si la psiholog, si degeaba. Ma gandesc ca mai bine mor decat sa traiesc o viata de rahat ca asta. Vara trecuta nu m-am dus la plaja deloc, de rusine.*am 1.88, nici slab, nici gras* Am incercat sa fac ceva, am ascultat speech-uri motivationale. Sunt in a 9-a si stau in banca toata ziua, ies din ea doar ca sa duc creta la tabla. Din toata clasa (31) vorbesc doar cu un coleg, cu ceilalti nu pot sad.
Nu stiu ce sa mai fac, ma gandesc de ce Dumnezeu m-a facut asa, mai bine mor si gata. Nu stiu de ce sunt timid, nu sunt urat, sunt foarte de treaba, amuzant. Altii au spus ca vor sa fie ca mine(adica asa de treaba si amuzanti). Pana acum n-am avut nici-o iubita, nu pot sa vorbesc cu ele. Am pierdut o gramada in viata. Trebuie sa verific daca am inchis usa, sau am stins becut/tv/pc, trebuie sa le verific de 40-000 de ori, sa fiu sigur ca le-am inchis. Deja m-am saturat de viata asta de rahat. Va rog din suflet ajutati-ma, va implor.

2 răspunsuri:
| doreal a răspuns:

Ehh, eu am 13 si sunt la fel sad, nu prea stiu ce sa fac. Ma gandesc ca daca schimb ceva la mine poate, poate de aceea in vara asta pentru mine e vremea schimbarilor big grin. Poate si pentru tine, fa-te mai cool, nu mai fi timid ca pierzi mult. Pentru o fata merge sa fie timida dar un baiat nup. Ia numarul a colegilor tai si mergi afara, la club big grin cu fete. Nu eram de acord cu mersul la club, dar pentru un baiat merge. Nu mai fi timid ca vei pierde (si ai pierdut) multe. Viata nu e roz dar ti-o poti face big grin.

| Voidwithin a răspuns:

Asta e tot?
Tu esti prea moale frate cum sa gandesti sa te sinucizi doar de la atat?
Si ce vina are Dumnezeu?
Cauti sa dai vina pe cineva da vina pe tine si gandeste-te ca alti oameni au stat cu anii si au fost persecutati in puscarii in perioada comunista si nu s-au sinucis.
Exemplele pot continua idee e ca esti prea moale.
Nu ai pic de vointa ce naiba?