| dawyhd a întrebat:

Sunt diagnosticat cu schizofrenie si de cateva luni iau convulex.Este adevarat ca te poti ingrasa de la acest medicament? si daca da somnolenta, avand in vedere ca este un medicament psihotic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Daw, pari un tip destept, sa incerc sa iti explic ceva. Psihoticul care ia neuroleptice intra intr-o forma modificata a bolii, care are multe caracteristici, majoritatea pozitive, ca tinerea delirului sub control, dar si somnolenta. Deci somnolenta cumva tine de boala, chiar daca in aceasta forma mai blanda a bolii intri prin medicatie. Sa imi spui daca ai inteles, sunt curios. Iar despre ingrasat, habar n-am. Salut.

| andrei1237 a răspuns:

Acest medicament iti va provoca somnolenta, dar e cert ca nu te vei ingrasa.

| Holy2010 a răspuns:

Convulex nu este antipsihotic! Este antiepileptic care se prescrie si in crizele maniacale. Probabil de aia ti-a fost prescris. Poate sa dea somnolenta si sporeste pofta de mancare dar daca nu mananci peste masura nu te ingrasi.
Cum sa iei luni de zile un medicament si nici macar sa nu stii ce iei? Nu ai fost curios sa citesti prospectul?! Cu boala asta traiesti o viata. E cazul sa te intereseze si sa te informezi.

| VoicuStefanDaniel a răspuns:

Somnolenta o sa-ti dea, si mie mi-a dat de la metoclopramid... dar sa te ingrase Nu! Stai linistit

| dawyhd explică:

Va multumesc pentru raspunsuri, dar eu tot cred ca m-am ingrasat de la acest medicament sau de la romparkin ori rispen.Probabil astea sunt resctii adverse si se intampla doar la anumite persoane.