| MioaraParalescu a întrebat:

Sunt foarte racit si mi-a disparut mirosul si gustul. Ce as putea face sa imi revina misrosul si gustul?
Dau Funda+Vot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lala_6583 a răspuns:

Ceapa - tusea si bronsitele sunt vindecate cu decoct de ceapa.

Se iau doua cepe intregi, cu tot cu coaja, de marime medie, se spala si se pun la fiert in 1 si 1/2 cana de apa, timp de un sfert de ora.

Se bea decoctul cald, indulcit sau nu, pe stomacul gol si fara alte adaosuri.

Ceaiul are un gust nu tocmai placut, insa actioneaza foarte rapid si se zice ca nu exista leac mai bun contra tusei si durerilor de gat si de piept.

3 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bea multe ceaiuri fierbinți (recomand mușețel) îndulcite cu miere, fă infuzie cu cimbrișor, și îmbracă-te cât mai gros atunci când ieși la aer rece.
Poartă întotdeauna o eșarfă/un fular la gât!
Sănătate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece esti racit de aia ti-a disparut mirosul si gustul. Poti consulta un medic sau poti sa iti faci ceaiuri cu miere si lamaie poti bea un fervex. Sper ca am putut sa te ajut!

| catalin123456789 a răspuns:

Du-te la medic sau ia tusin forte pentru copii sau daca te doare gatu dolo-agin