| Andrusk2 a întrebat:

Buna ziua!
Cei care ati avut COVID, dupa cat timp v-au revenit gustul si mirosul? Mie mi-a dispărut dintr-o data joi, mâncarea mi se pare fadă, nu simt gustul si mirosul la nimic si este foarte aiurea. Ma îngrijorez, am citit ca poate sa iti revină si dupa 2-3 luni…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde de organism.

| MihaelaDart a răspuns:

Prietena mea a avut Covid anul trecut în noiembrie și nici până acum nu i-a revenit gustul in totalitate. A rămas cu dureri de cap și alte mici probleme de sănătate. Acum, depinde de fiecare om în parte. Ea e o persoana și cu probleme de risc, cu probleme cardiace.

| Frank51 a răspuns:

Între 3 luni și infinit, la unii nu mai revine niciodată, cum îți e norocul.

| RoCkKiD a răspuns:

Un singur caz stiu la care a durat mult. Au revenit oarecum dupa vreo 6 luni dar inca nu distrige bine mirosurile.

| timidu89 a răspuns:

Nu stiu la cat timp au inceput sa imi revina simturile. In noiembrie am un an de cand m-am infectat. Nici in prezent nu am gustul si mirosul dinainte de a avea covid. Mamei i-au revenit in mai putin de o luna.

| Țoglă a răspuns:

Este adevărat în privința mirosului cel puțin. E posibil să revină după aprox. 3 luni.

| omaniparmeum a răspuns:

Gustul nu l-am pierdut. Mirosul mi-a revenit dupa 2 luni.

| Abazagorath a răspuns:

Prin asta trec si eu acum. Nu am gust si miros de 9 zile. Se zice ca dupa 2 saptamani isi revin simturile.

Sanatate multa!