| theStar a întrebat:

Sunt foarte speriata. de aseara am un fel de durere intercostala pe care o simt atunci cand inspir insa daca imi misc spatele fara sa respir, nu ma doare. ce ar putea fi?crying sunt f speiata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate fi o nevralgie costala. daca e insotita de tuse, febra, oboseala, poate fi o pneumonie sau o pleurezie. Ar trebui sa te vada un medic si sa-ti faca, pentru siguranta, o radiografie pulmonara.

luciana
| luciana a răspuns:

Draga mea, sigur ai racit, bine de tot. Sper ca ai acasa pe cineva care ar putea sa iti faca o frectie cu Diclofenac, - unguent, sau solutie pentru frectie luata de la farmacie, de cateva ori, cateva zile la rand, care sa te puna pe picioare. Poate ai stat in curent sau ai avut spatele transpirat si nu ai dat importanta, racind fara veste. Dupa aceste frectii, te vei simti mai bine dar, sa iei si paracetamol si sa bei si ceaiuri fierbinti care, sunt convinsa ca te vor pune repede, pe picioare. Sanatate si numai bine, Lucien.

cami
| cami a răspuns:

Draga, ia lasa-ti sperietura de-o parte. Toti am patit asa (poate ai dormit stramb, te-ai sucit) si de-aia simti junghiul ala acolo. Si eu ziceam ca "ma tine cand respir"-dar mi-a trecut.
Spre linistea ta, consulta un medic (indicat cel de familie, de acolo te va trimite mai departe)-daca e nevoie.

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Si eu sunt foarte speriata cand am dureri stomacale s. a. pentru. ca eu am avut probleme serioase, si cu toate astea, eu racesc foarte rar si nu am facut nici o data perfuzii sau injectii.trebuie sa mergi neaparat la medic. daca ai o coasta ce s-a deblocat si iti rapunge plamanii? nu vreau sa te sperii, dar am cunosctu pe cineva, care, am rog, avea o coasta in plus, dar problema s-a nu tinea de acea coasta. una dintre ele i s-a deblocat, si cu timpul a inceput sa se miste si sa rapunga plamanul langa care era.crdea ca e doar o pleumonie dar doupa o luna a mers, dus de targa, caci se trezise cu respiratia aproape taiata, si noroc ca era sotia cu el, a sunat imediat la ambulanta. a fost pus pe masa de operatie imediat, daca mai statea o zi, murea! deci, ai grija, poti avea multe probleme.mergi la doctor, mai bine scapi acum, decat sa ajngi in conditii grave si sa dureze si mai mult interventia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mergi la medic sa te consulte. Prin internet nu ti se poate pune un diagnostic, aici ne dam doar cu parerea. Si chiar daca sint doctori printre useri, daca nu te vede un doctor in cabinetul lui, nu are cum sa-ti puna un diagnostic corect, poate fi orice. Mergi la medicul tau de familie sau la urgenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai fi speriata. Ce ai tu se numeste nevralgie intercostala combinata cu un atac de panica. Atacul de panica nu inseamna neaparat ca te-ai speriat. Alte cauze ar fi: cafea, energizante, fumatul, bauturi de tipul Cola si, nu in ultimul rand excesul de ciocolata. Totul este sa nu abuzezi. Dar pentru a risipi orice urma de indoiala, te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DIAG. Arc mijlociu sting al cordului convex. heluri pulmonare... ingrosate bilateral.