| anonim_4396 a întrebat:

Sunt grasă, am 1.60 si 56 de kg. Vreau să devin anorexică. Am început să mănânc o dată pe zi și mi-e foame, dar nu mai vreau să mă ingraș. Vreau să fiu anorexică.Ce să fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Sa-ti dai 2 palme sau sa le spui parintilor ca-ti dau ei.

| leapșa a răspuns:

Probabil vrei sa devii mai slaba, nu anorexica... in fine, nu asa se incepe o dieta.
O dieta se incepe cu putin, bine si sigur.
Pentru inceput: taie dulciurile si tot ce-nseamna zahar. Zaharul iti induce starea de foame. Corpul tau n-are nevoie de mancare, insa creierul te innebuneste.
Introdu fructe in dieta. In loc sa mananci o bombonica, bagi un mar sau o pruna (prunele-s foarte saraca in calorii).
Asa, bea apa cu lamaie- este un bun antioxidant.
Mananca iaurt grecesc, fulgi de ovaz, fasole si mazare.
Redu tot ce-nseamna gluten: paine, covrigei, snaks-uri etc.
Introdu nuci, alune, caju, seminte si tot ce tine de aceasta ramura.
Mananca oua de 2-3 ori pe saptamana, avocado cand doresti, supe si carne/peste neprajit/a- de preferabil la gratar.

Nicidecum sa te atingi de prajeli sau fast food. Prajelile sunt la fel cu zaharurile.
In concluzie, ia-ti proteinele din alimentele sanatoase.

| 333AM a răspuns:

1) Nu esti grasa. Poate sa mai dai un kg sau doua jos, insa dupa mine ai greutatea ideala pentru inaltimea ta. Acum depinde de forma corpului tau, daca ai oasele grele sau nu etc.
2) Esti cam proasta. Nu ma intereseaza daca te-am jignit, adevaru e ca tie iti lipseste o parte din creiere de spui prostii de genu'.
Anorexia e o boala mintala si o tulburare de alimentatie. Anorexic nu esti ca vai vrei tu. Cum am spus, e o boala mintala si pentru ca e boala, nu ar trebui sa vrei sa ai asa ceva. Anorexia, ca si bulimia, e ca si iadul si nu e ceva ce trebuie sa ai.
3) fa exercitii fizice, mergi mult, mananca sanatos (cum a zis una dintre persoonele care ti-au dat un raspuns). Asa slabesti si vei fi sanatoasa.
Daca nu mananci metabolismul ti se încetinește ceea ce nu este în regula. La un moment dat si pitonul ala mâncat se va pune pe tine.
Asia ca termina cu idioțeniile.