| iulioara a întrebat:

Sunt grasa si vreau sa slabesc. Am nevoie de modalitati de slabire modeste. Nu vreau ceva in genul,, Du-te la sala" sau,, Mananca fructe de mare" sau alte mancaruri pe care nu le poti intalni prea des. Funda!
"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Mergi pe jos 1/2-1h zi, urca scara blocului pana la 3-4 de 2-3 ori pe zi, alergat si alte exercitii simple poti sa faci fara sa platesti nimic.
In dieta, fructele obisnuite sunt de ajuns, nu-ti trebuie fructe de mare. laughing
Este bine ca de la 1/2 in sus din dieta zilnica sa fie alcatuita din cruditati - fructe, legume, zarzavaturi, sa manci supe sau ciorbe de zarzavaturi fara ingroseli, sa nu mananci prajeli, fast food, si mai ales sa nu bei sucuri din comert. Un pahar de cola sau orice alt suc contine 6 linguri! de zahar, pe cand intr-o cana de ceai sau compot iti ajunge si numai o lingurita. Evita condimentele artificiale (Knorr, Vegeta si altele de genul) contin potentator de aroma - monosodium glutamate - care pe langa efecte foarte nocive asupra sistemului nervos are si rolul de ati sporii apetitul peste limitele normale.
De cate ori poti, ridicate de la masa cand nu iti mai este foame, nu cand te simti deja satula, si serveste intotdeauna portii mici, redu cu 20% pilaful de acum si ai scapat de vreo 100-200 calorii in plus.
Cauta si alte sfaturi pe internet, am vazut destule chiar pe Yahoo pe link-urile pe care le dadea, cu privire la junk-food si la modalitatea de a te hrani sanatos.

10 răspunsuri:
| PinkPanther a răspuns:

Pai sa inteleg ca nu vrei sa iti recomandam sport, dar fara sport nu faci nimc. Eu am slabit 20 de kg si am facut asta prin dieta si aerobic. Uite daca vrei sa gasesti o dieta care sa ti-se potriveasca iti recomand niste siteuri unde poti sa gasesti, dar ai grija pe care o alegi sa nu fie prea drastica: www.slabure.ro www.idieta.ro si http://www.irinareisler.ro/ pe mine astea 3 m-au ajutat foarte mult.

| jadir a răspuns:

Pai fara efort fizic nai sa reusesti :Sport cel putin 30 de minute in fiecare zi(joking,inot,aerobica) multe fructe si legume, fructele sa fie cat mai acre, fara banane si struguri.Carne numa de peste sau de porumbel, iepure. Poti lua o spirulina inainte de masa cu 30 de minute,mesele sa fie la ore fixe in fiecare zi sa nu pierzi noptile, multe salate, sucuri de fructe si legume facute la blender poti incerca si o cura cu colonx sau colonhelp.(Sport in primul rand)

| ZuzaTA a răspuns:

Hey:x Pai, intai incepe cu f mult sport( alerga pe afara, mergi cu bicicletaa/rolele, fa abdomene seara si genoflexiuni, mergi pe varfuri prin casa, pune'ti muzica si danseaza, ori daca ai posibilitati financiare, da'te la un anumit sport etc...)

Mancarea niciodata nu trebuie sa fie prajita, nici macar cu un pic de ulei, mananca fructe, legume de oricare, cel mai important lucrur este sa bei fff multa apa ( ajuta! stiu asta din propria experienta), mananca cat mai sanatos, carne pe gratar, salate... daca iti plac pastele iti recomand sa iti iei de la firma "Barilla", alea nu ingrasa deoarece nu au amidon. :) eu numai de alea mananc, fara snacks'uri, seminte! mult mai putin dulce, o patratica de ciocolata poti manca o data la 1-2 zile:) ca nu are nimic, daca tie pofta sa rontai ceva intre mese, FRUCTE, crede'ma nu este asa de rau. Ideea este sa mananci cat mai sanatos posibil, f multa apa ( poti sa bei cate 1 pahar la o ora:) in fiecare zi! chiar daca nu iti este sete) si cat mai mult sport. Fara prea mult dulce, snacks'uri si prajeli :) A da... era sa uit:) painea din comert oricat ar zice ca este integrala, crede'ma ca nu este! este facuta cu tot felul de prostii si coloranti;)
Poti face tu sau mama ta paine de casa;) nu este deloc greu:) intr'o 1 jum -2 sunt gata doua paini:) Painea din comert iei doua guri din ea si s'o terminat... In plus painea de casa, e sanatoasa, economisesti bani cu o felie te saturi!;), si stii ca nu are tot felul de prostii :)

http://www.in-familie.ro/reteta-paine-de-casa/ O poti face si in tava de facut cozonac:)

Sper ca te'am ajutat :) In caz ca am uitat sa iti mentionez ceva iti scriu printr'un mesaj:) Fundita?;;);;);;)

| Zangetsu a răspuns:

Daca nu vrei sala sau dieta, atunci poti sa ramai asa ca mai exista barbati cu astfel de fetisuri.

| FesCuDungi a răspuns:

Cauta pe youtube exercitii fizice pe care le poti practica acasa, iesi la alergat in fiecare dimineata sau searawinking (nu incerca cu pastile! vei ajunge dependenta, dar pe de alta parte iti distruge organismul, si posibil vei ajunge sa nu mai poti face nimic si sa devi "o leguma", gen, sa nu mai poti manca singura, s anul mai poti merge samd.straight facecunosc persoane care au patit asta, dar s-a intamplat din inconstienta lor)

| ell3ny a răspuns:

Buna...te pot ajuta sa slabesti cu un efort minim din partea ta big grin

| marpey16 a răspuns:

Pai, exista o modalitate foarte simpla si modesta de slabit, care este permanenta (lucru care poate fi infricosator daca nu ai vointa). Poti renunta definitv la dulciuri si la paine (le poti consuma foaarte rar, avand in vedere ca sunt alimente de baza- poti trai foarte usor fara ele), sa consumi multa apa, deoarece aceasta ajuta la arderea grasimilor si sa faci multa miscare. Poti sa alergi seara si poti face jumatate de ora de gimnastica dimineata si tot asa. Succes!

| LiaLiaaa a răspuns:

Cel mai important este sa ai VOINTA! Renunta la paine, fast-food, patiserie,dulciuri, CHIPSURI,bauturi carbogazoase gen: cola, fanta, sprite, etc.Fa cat mai multa miscare: jogging, plimbari cu bicicleta (alaturi de prieteni pentru ca timpul sa treaca mai usor!), plimbari cu rolele, si alte sporturi care iti plac. Important este sa nu devina un chin, fa ceea ce iti place si cat timp ti se pare distractiv! Incepe incet-incet, nu te forta! Exista multe vid-uri cu exercitii pe youtube.com si ai de unde alege si le poti face singura acasa! Daca iti place dansul incearca "zumba" un fel de dans aerobic pe muzica ritmata ( este chiar foarte distractiv!).Bea multa apa si daca vrei ceai... fara sucuri! doar cele naturale facute in casa de tine ai voie sa bei! Mananca cat mai multe fruce si legume! Daca faci toate astea nu numai ca vei slabi dar vei duce o viata sanatoasa! Am uitat sa mentinez ceva NU FUMA! pentru binele tau! Sper ca te-am ajutat!

| Marley1 a răspuns:

Pai incearca sa faci exercitii pilates pe care le gasesti pe net si renunta la paine si la dulciuri...mananca fructe(dar nu de marelaughing)si legume.cam asta e.Incearca si alergarile.

| Kallos a răspuns:

Incarka sa faci cat mai mult sport,iar inainte bea putina apa cu lamaie,caci grabeste arderile,incearca sa nu mai mananci de la fast-food, si incearca mancaruri cu cat mai putine calorii, maxim 2000 de calorii pe zi, daca vrei sa slabesti, si ce ste iar ft important nu manca seara...mananka pana in ora 8!