| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa 10 si la liceu au zis ca vor sa ne faca un vaccin DT (anti difterie, tetanos). Din cate stiu asta se facea in a8a. De ce il facem acum abia? E bine la varsta de 16 ani sa faca o fata acest vaccin? Aaa si am mai auzit ca baietii fac un singur vaccin iar fetele doua. adevarat? straight face E dureros? In mana sau in picior? straight face Astept raspuns. sunt agitata pentru ca nu imi plac injectiile, acele - sunt o fricoasa dar asta e

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| wforweirdo a răspuns:

Noi l-am primit ieri și nu doare aproape deloc, o să vezi. Toată lumea primește un singur vaccin, în mână. Nu pățești nimic, calmează-te, pe bune că nu doare.

| AnonimaOk a răspuns (pentru wforweirdo):

Mersi mult m-ai ajutat sa ma calmez

4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Grupele,ritmul inocularilor si intervalele admise se stabilesc prin Programul National de Imunizare al Ministerului Sanatatii.Intr-adevar trebuia efectuat la varsta de 14 ani, cl a8 a, dar nefiind pe stoc vaccin s-a amanat vaccinarea. Este bine sa-l faci pentru ca este ultima revaccinare care incheie ciclul inceput de la varsta de 2 luni.Se face in picior pe cale strict intramusculara si pot sa apara reactii postvaccinale-durere locala, febra, eritem 2, 3 zile-minime daca se administreaza corect vaccinul.

| loveisfreedom a răspuns:

Eu l-am facut ieri si nu m-a durut deloc.acum mi s-a umflat mana dar doctorita a zis ca e doar o reactie de la organism.il faci doar in mana, la mine la in clasa l-am facut doar 7 restul au refuzat, fricosi(bine si eu tremuram ca varga dar nu se pune).il faci acum pentru ca au venit mai tarziu vaccinurile, au intarziat cam 2 ani happy

| AnonimaOk a răspuns (pentru loveisfreedom):

Mersi m-am mai calmat putin... happy chestia e ca nu suport injectiile si eu sunt mai sensibila si mai emotiva in general deci straight face mersi mult serios