| wigaer a întrebat:

Sunt in luna 5 -a de sarcina si am fost la un control medical unde am facut ecografie.
La ecograf s-a observat ca ventriculul cerebral al bebelusului este de 9, 8 mm.
Dr. ne-a zis ca este o "problema" si ca trebuie sa revenim peste o saptamana la un alt control.
Sunt foarte ingrijorat ca nu stiu ce inseamna acest rezultat(diagnostic)
Ce se poate intampla?
Va rog sa-mi dati mai multe detalii despre acest subiect?
Va influenta cumva viitorul copilului? Cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ventriculul cerebral este usor prea mare, ceea ce semnifica faptul ca copilul ar PUTEA avea o malformatie cerebrala. Ai prea putine informatii deocamdata ca sa poti aprecia ce se va intampla sau care este starea reala a bebelusului. El poate fi normal si sanatos sau poate avea o malformatie cerebrala care sa impiedice ducerea sarcinii la termen sau care sa duca la un retard mental de grade variate. Astea sunt posibilitatile si deocamdata nu poti sti care este cea reala. Peste o saptamana vei face o noua ecografie (intr-o alta pozitie a bebelusului) si, daca rezultatul se confirma, abia apoi investigatii suplimentare care sa-ti dea detaliile de care ai nevoie. Deocamdata, din pacate, poti doar sa astepti.