| MariaSilviaMrejeru123 a întrebat:

Buna seara,ma confrunt cu o problema,ma doare sanul stang de aproximativ o luna si simt o umflatura,am fost, am facut control, ecografie si ecografie cu elastografie si mi-au spus ca nu am nimic, mi-au dat nurofen si cu o creca sa ma masez, ce poate sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate fii un nodul care este reactiv din cauza hormonilor care sunt influentati de mancarea pe care o mananci zilnic.
Ti-as recomanda o dieta 90% vegetariana si odata sau de 2 ori pe saptamana un pic de carne de peste, vita ori pasare de tara nu mai mult de 150-200grame.

Multe, foarte multe fructe proaspete, salate, legume si vegetale.
Nu se bea lapte, nu se mananca cascaval, carnati, salamuri, fast food si nici prajeli in unt sau ulei.
Se recomanda o dieta de hrana sanatoasa cu mult legume fierte, gratinate, coapte sau usor procesate (nu prajite) iar carnea fripta pe gril sau fiarta.

In 3-4 saptamani de cand incepeti acest stil nou de viata, cu hrana mult ami sanatoasa si fara grasimi, tocaturi, afumaturi ori branzeturi nesanatoase, veti observa ca sanul se potoleste si nu mai doare si in timp (6-12 luni) posibil ca nodulul respectiv sa se absoarba si sa dispara.

| MariaSilviaMrejeru123 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc,o sa iau in considerare!