| Ketamina_5337 a întrebat:

Pot ramane insarcinata daca am facut-o pentru prima data in viata mea, neprotejat, fara a ejacula in mine?
Intamplarea a avut loc luna trecuta, menstruatia mi-a venit mai devreme un pic si m-a tinut o noapte si o zi cu un flux foarte redus. Am facut doua teste de sarcina si au iesit negative. In acea luna am avut rujeola si amigdalitele umflate facand tratament cu antibiotice(fromilid). Luna aceasta mi-a intarziat CM, am fost iar internata in spital pentru amigdalite cu o saptamana de penicilina, dexa methasone (sau ceva de genul), clafen si ranitidina.Am mai facut doua teste si pe ambele a iesit linia de control si inca o linie usor transparenta (pe test scria ca inseamna tot negativ). La spital, am facut ecograf nespunand doamnei doctor ca suspectez o sarcina(sunt minora) si doar am intrebat-o ce se intampla cu ovarele mele de imi vine CM atat de neregulat si putin. Mi-a spus ca sunt putin umflate si ca ar trebui sa vina. Ma gandesc ca daca ar fi fost ceva s-ar fi observat fiind in a 8-a saptamana. Sa revenim: aseara mi-a venit si astazi s-a oprit iar, la fel ca data trecuta. Simptomele unei sarcini le prezint, in afara greturi si voma(oboseala, irascibilitate, somnolenta etc.), insa acestea pot fi si in mintea mea fiind foarte stresata. Mi-am mai luat doua teste pe care le voi face maine desi imi este foarte frica. Ce sanse exista sa fie sarcina? CM poate fi dereglat si de antibioticele acestea? Astept raspuns!sad Sunt disperata! Toata lumea spune ca nu exista nicio sansa insa am indoieli.Nu am avut niciodata probleme cu menstruatia.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O ecografie la 8 saptamani ar fi trebuit sa depisteze sarcina, asta este singurul lucru care ma face sa cred ca nu esti insarcinata. In rest sunt sanse serioase: risc de minim 30% la primul contact neprotejat fara ejaculare, menstrautii anormale care seamana mult cu sangerarile de implantare a sarcinii, teste de sarcina neconcludente, ovare mari ca in prima luna de sarcina. Cred ca cel mai sanatos ar fi sa vorbesti cu parintii si sa mergi cu unul din ei la ginecolog care sa caute atent sarcina (inclusiv sa nu fie o sarcina oprita in evolutie).

| Ketamina_5337 explică (pentru Brigaela):

Am mai facut un test acum, cu toate ca inca mai am sangerari si nu este nici prima urina, dar pe test scrie ca este sigur 99, 9% si poate fi facut in orice moment al zilei! A iesit NEGATIV!love struck

| Brigaela a răspuns (pentru Ketamina_5337):

Ceea ce te lasa cu o imensa problema: dereglarea severa pe care o suferi. Trebuie sa mergi la un ginecolog foarte bun, fiindca e grav ce ti se intampla.
Si sa mai stii ceva: pe teste scrie siguranta unui test pozitiv (adica daca testul este pozitiv, 99, 9% esti insarcinata), nu a unui test negativ care este mult, mult mai redusa. Fiindca scopul testului este sa-ti arata daca ESTI insarcinata, nu daca NU esti. Totusi, la 8 saptamani de sarcina (adica de la contactul sexual), un test de sarcina negativ are o siguranta de cam 98%

| Ketamina_5337 explică (pentru Brigaela):

Asa este, aveti dreptate, dar doctora mi-a mai spus si ca este normal sa mi se intample asa: CM este usor neregulat si am trecut printr-o perioada mai grea. Dumneaei se astepta sa intarzie mult mai mult, sau, eventual sa nu vina deloc luna aceasta. Nu stiu ce sa mai cred, cand "imi revenise glasul" si pofta de viata am vazut ce mi-ati scris si m-am intristat din nou. Baiatul respectiv mi-a spus sa stau linistita, ca din partea lui nu are ce sa mi se intample, numai daca nu cumva a mai fost si altcineva, ceea ce nu este adevarat, iar daca ar fi asa am rezolva-o cumva, nu m-ar lasa, dar nu are cum. Acesta este al 5-lea test pe care l-am facut. Cele care au dat acea liniuta transparenta, drept sa spun erau din cele mai ieftine, pe ambalaj scriind ca si acest raspuns este tot negativ. Voi mai astepta pana maine daca mi se va opri CM, si voi mai face unul(de dimineata).

| Brigaela a răspuns (pentru Ketamina_5337):

Inteleg ca partenerul tau iti spune ca isidoreste sarcina si nu e nici o problema (de altfel in ziua de azi nimeni nu face sex neprotejat daca nu isi doreste copil). Atunci nu e cazul sa fii atat de incordata: tu iti doresti copil, el spune ca isi doreste, deci nimic nu este grav. Totusi, nu cred ca esti insarcinata, dar daca veti mai incerca sex neprotejat, veti obtine in curand si un bebelus.

| Sanusperiniciodatalamaibine a răspuns:

Buna!
Eu zic ca nu ai de ce sa-ti faci griji.Simptomele sunt cu siguranta fiindca tu te gandesti la o sarcina nedorita. Uneori mintea ne joaca feste. O sarcina in 8 saptamani nu este chiar asa de trecut cu vederea. Din moment ce nu a ejaculat in tine nu ai cum sa ramai insarcinata.Probabil este doar o dereglare hormonala sau o raceala.

| computerizatul a răspuns:

Eu cred ca NU esti insarcinata! E doar o dereglare..si atata tot...

| PsyhoWoman a răspuns:

Heisad la fel mi s-a intampalt si mie insa eu am folosit prezervativul dar la ultima penetrare s-a rupt..si eu am avut aceleasi simptome ca si tine (de ciclu insa nu stiu nimic inca) caci eram tocmai dupa dar voma sau greata nici eu n-am avut insa sa vad negru in fata ochhilor sa ametesc sa fiu obosita da da si da! desigur sdar cred ca e din cauza ca suntem foarte stresate sad daca vrei mai tinem legatura pe TPU sau messenger ce pot sa zic: ne urez bafta la aman2 sa fim oksad ps: si eu as vrea sa fac testul de sarcina dar inca n-am nici o saptamana de la contact deci mai trebuie sa astept...dar daca tu l-ai repetat de atatea ori si a iesit negativ stai linistita! :* e ok! si inca ceva, n-o mai fa neprotejata :*