| Girly97 a întrebat:

Sunt ingrijorata pentru sanatatea bunicii mele. Are 72 de ani si in mod normal este cea mai inteleapta din casa insa la un moment dat a inceput sa dea semne clare ca ceva nu este in regula cu ea. La scurt timp dupa ce a fost operata de cataracta in 2016 (si apoi a facut glaucom iar acum vederea ei este aproape pierduta) a inceput sa consume medicamente chiar si cand nu este nevoie! De multe ori foloseste Extraveral pe motiv ca nu poate dormi noaptea si a spus ca nu il va folosi mult insa chiar si azi mai foloseste acest medicament care cred ca nu este deloc benefic pentru sanatate. Daca eu nu as putea dormi mai bine raman in pat si incerc sa adorm decat sa consum medicamente. A inceput sa si consume antibiotice fara vreun motiv real, ba ca o dor oasele, ba ca ii este frig etc. De fiecare data cand racesc si vin de la medic cu medicamente pentru raceala bunica imi cere ba sprayul nazal ba comprimate de supt pentru ca nici ea nu se simte bine. La comportamentul ei simt ca ceva nu este in regula si imi fac griji ca isi pune sanatatea in pericol. Va veni momentul cand va avea nevoie de antibiotice si nu o vor ajuta pentru ca le-a folosit cand nu avea nevoie si nu isi vor mai face efectul. La ce specialist ar trebui sa apelez? Oricand am incercat sa ii explic ea tot nu intelege si repeta ca nu consuma medicamente tot timpul. Ajutati-ma, va rog frumos. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie vorbit cumedicul de familie si explicata situatia.
Cel mai bine ar fi sa faca o reteta cu pastile placebo (fara nici un efect, doar balast).
Citeste aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/......ieri_15848

| darrio2007 a răspuns:

Am si eu pe cineva la 86 de ani si la fel face. Vreau sa iti spun ca incapatanarea este foarte mare la varsta lor. Daca ii dau o alta pastila, avand aceeasi substanta de baza dar cu ambalajul sau forma diferita, nu o ia nici in ruptul capului. Daca ii spui sa nu faca ceva, exact aia face.

| Liviu a răspuns:

Of of of, o vorba spune ca... "Cel mai greu e ca atunci cand imbatranesti, trebuie sa asculti de copii " cu alte cuvinte o viata ai crescut copii te-ai asigurat sa fie bine, esti OBISNUIT ca copii sa asculte de tine.Iar brusc, tu trebuie sa asculti de ei? cum sa fie asa ceva posibil? Tu 'i-ai facut pe ei' sau ei pe tine? cam asa e in mintea batranilor.Am si eu 2 babalaci simpatici(nu prea, dar stresanti) unu 84 si una 80 big grin tu le explici de 3 ori sa nu faca unlucru, si dupa auzi "Babo, hai sa facem aia " laughing si gata, te-a daramat big grin sunt simpatici asa cum se misca ei in reluare.Oi mai prinde eu 80 de ani? deh cu bune cu rele vedem partile bune happy

| Bondarel99 a răspuns:

Extraveral da dependenta, scrie si pe prospect. Dar nu e vorba numai de dependenta aici, cei mai in varsta simt nevoia sa ia medicamente pentru orice, nu vor sa riste vreo problema si de asta isi iau masuri de precautie. Asa e si bunicul meu. A luat niste medicamente (care nici bine dar nici rau nu ii faceau) multi ani si a devenit dependent de ele.
Nu prea ai cum sa ii schimbi gandirea, degeaba ii spui tu. Ai putea doar sa ii arati cumva ca se poate sta si fara medicamente (nu cele absolut esentiale, daca are vreo problema de sanatate).

| NLS a răspuns:

Cred ca multă lume a avut în familie cazuri asemănătoare.
Bunicul meu avea medicamentele pentru cataracta, tensiune oculara și pentru inima. Când am mers eu să-i cumpăr și mi-a dat farmacista produsul identic, aceeași compoziție și concentrație, însă ambalate de alta firma, fiindcă nu se găseau primele, la început n a vrut sa le ia.
Pentru data următoare i-am furat una din cutiile goale și i-am luat tot produsul alternativ, bagandu-le in cutia lui.
Alea au fost bune. laughing

| Donsavas a răspuns:

Consulta un psihiatru! Bunica ta nu poate dormi noaptea si foloseste fenorbarbital, o substanță din extraveral care face parte dintr o clasă de sedative foarte puternice. Ar trebui să i se prescrie ceva mai usor. Cat despre antibiotice, nu le mai lasa la indemana ei si nu mai cumparati somnifere fără reteta fiindca fără prescripție, unele pot provoca dependenta sau pot fi letale.

| xerxes1 a răspuns:

Medicamente si spray nazal pentru raceala?
Te duci la medic pentru o raceala?
Cred ca aveti aceeasi problema.

| AnaAna8 a răspuns:

Încearcă sa -i ascunzi pastilele și sa nu îi mai spui ca folosești când ai nevoie. Dacă îți spune sa îi dai o pastila o întrebi pentru ce și insista sa o întrebi dacă e sigura ca are afecțiunea respectiva. Da-i doar dacă începe sa se plângă și vezi ca e chiar real. Dacă vezi ca nu te poți înțelege cu ea mai bine pui în locul pastilelor ceva vitamine sau ceva care ști ca i-ar face bine. Spune i ca pastilele pe care le lua fără motiv nu mai sunt sau găsești tu ceva. Succes!

| DragosMatei123 a răspuns:

Bunica mea are 72 de ani, sta in pat si se caca pe ea din cauza unei boli cu lichidul in exces pe care il are in cap

media oamenilor cat traiesc este de 71 de ani, csf