| niculina88 a întrebat:

Sunt insarcinata si mi-au iesit niste bubite intre degetele mainilor si pe deasupra degetelor picoarelor si ma mananca.Am fost la medicul de familie si mi-a dat un unguent numit TRIAMCINOLON S sa ma dau de 2 ori pe zi. Dar cat timp am crema pe degete nu am mancarimi dar cand aceasta a intrat deja in piele incep mancarimile. Vreu sa intreb : credeti ca din cauza sarcinii mi-au iesit aceste bubite? va rog sa imi raspundeti.Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Nu cred ca din cauza sarcinii ai aceasta boala, cred ca te-ai infestat de prin spital, sau locuri publice sau ai dat mina cu cineva care era deja infestata cu aceasta boala.Boala se numeste :SCABIE (riie in termeni populari),este o boala a pielii,caracterizata de mincarimi, cauzata de un parazit (insecta)numit SARCOPTES SCABIEI care traieste si se inmulteste pe piele, infestind-o.Insecta ataca pielea dintre degetele miini si picioarelor,palmele, incheieturile miinilor, abdomenului.Pt gravide este f bun Unguentul cu sulf pentru ca nu are efecte adverse si reduce f mult si din mincarime.Hainele tr sa le fierbi si sa le usuci la temp mari si este f contagioasa poti sa le transmiti celor din fam sau celor cu care iei contact.Iti doresc sa te faci bine si multa sanatate si un copil sanatos

| BRG a răspuns:

Sărut mîna sarcină ușoară vă doresc, multă sănătate, și să aveți un copil sănătos.

| UniversaLove a răspuns:

Salutare
~*~Draga Niculina incearca sa mananci mult usturoi si cate o lingurita de miere de albine, fructe si legume pe fiecare zi.Chiar sa pui putina miere sau usturoi taiat in 2 si pui pe acele zone care te supara si sa o lasi acolo fara plasturi sau altceva.Este posibil sa fi fost atacat ficatul din cauza unui aliment expirat,ai grija cu, carnea mai ales cea tocata,ai grija cu dulciurile, stresul, frica si lipsa iubirii de sine si acestea pot produce astfel de inflamatii si nu numai.Nu cred ca are legatura cu sarcina.Multa Sanatate Lumina si Fericire iti doresc tie, ingerasului abia venit in aceasta lume, tuturor~*~

| niculina88 explică:

Multumesc mult pentru raspunsuri