| GunterJrr a întrebat:

În jur de 2 luni am mâncărimi la efort până și la mers, daca merg 2 km am mâncărimi și călduri, adică grave. Singura soluție este să dau cu apa rece pe mâini, pe fata si după ce trec mâncărimile apar niste bubițe, bășicuțe mici de 1 mm pe mâini în general de unde incep degetele in rest pe corp mă înroșesc rau. Poate sa fie de la zahar... Dormit 10 ore. Dacă ați fost în situația mea va rog să-mi spuneți cum ați rezolvat. Sunt insuportabile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai ceva problema cu sistemul de eliminare ale toxinelor: rinichi, ficat, stomac, piele.
Basicutele apar din cauza unei alerii paralele.

Mergi la medicul de familie, sa te trimita la analize specifice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai fost la medic?
Dacă apar la efort.
Ca să apară la efort, ar rezulta că.
Ca să ai energie, întâi pui în mișcare mușchii apoi automat aproape imediat se pune în funcție uzina ta chimică care este ficatul.
Dacă el este intoxicat, vrea să scape cât mai repede de toxine, ca să poată lucra în continuare.
Astfel aceea reacție, bubițe pe piele legată de efort poate avea această semnificație, dacă dispare pe urmă.
Concluzia, analize de sânge și urină pentru funcția hepatică, consult medical.

| doctorandus a răspuns:

Mergi la medic.

| anonimg a răspuns:

Fără investigații medicale nu se va putea pune un diagnostic și astfel să se dea un tratament.
Mâncărimile pot fi de la zahar; dar bășicuțele acelea? De aceea trebuie mers la medic.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cum sa stai așa, fără să mergi la medic, frate?

| CarcotasulVesel a răspuns:

E clar ca ai o problema medicala, si nu ai cum sa o rezolvi fara medic, deci, DUTE LA MEDIC!