| GeGeta a întrebat:

Sunt însărcinată și urmează să am consultul medical în Franța, vreau să știu dacă se poate afla ca am fumat sau nu? Medicul la sigur o să mă întrebe, dar dacă îi spun nu, la ce analize ar putea să vadă asta? (M-am lăsat din moment ce am aflat de sarcina)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si daca se află care-i problema? Important este ca te-ai lasat si nu vei fuma pe timpul sarcinii.

| Simpatic a răspuns:

Analize la plamani, in speta radiografia la plamani poate arata daca cineva este fumator sau nu!
Important este ca nu ai fumat cand ai aflat de sarcina si ca nu o vei face nici in timpul sarcinii
Trecutul mai putin conteazawinking

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu înțeleg de ce o femeie matura, însărcinată și ar minți medicul...

| johnnny123 a răspuns:

Dacă urmează să fii mamă, cred că ar trebui să te comporți ceva mai matur decât un copil de școala generală prins cu țigara în spatele blocului.

Medicul nu este acolo ca să te judece, este acolo ca să te ajute. Iar ca să te ajute, are nevoie de informații reale, nu de minciuni sau frânturi de adevăr.

| alina2k18 a răspuns:

Pai doar la radiografie pulmonara se vede ca ai fumat.
Mai e si analiza asta https://bioclinica.ro/analize/biochimie/cotinina-in-ser
Unii medici o fac inainte de diverse operatii.
In rest nu are cum sa stie decat daca ai anumite afectiuni asociate cu fumatul.
''Cât timp stă nicotina în corp?
Dureaza 4-5 zile de la ultima tigara pentru ca nicotina sa fie eliminata complet din sange. Dureaza aproape 3 saptamani pentru ca nicotina sa fie eliminata din urina.''