| atelia a întrebat:

Stiu ca nu e bine ce fac, dar am o intrebare. Eu fumez, dar nu zilnic, mai de graba saptamanal. Iar eu sunt intr-un liceu in care mama afla tot ce se intampla si nu stiu cum de a aflat ca eu fumes, dar nu ca fumez asa de rar ca fumez pachete pe zi si ca sunt dependenta de tigari, DAR NU ESTE ADEVARAT. Prima data mi-a spus ca de acum incolo o sa mi se faca poze, dar s-a razgandit si a spui cs o sa mergem la niste analize care detecteaza fumatorii (dupa sange... logic). Cum as putea sa scap de semnele pe care mi le lasa tigarile in sange(nu stiu daca m-am exprimat bine). Stiu ca ar fi bine sa ii spun mamei, dar am decis sa ma las, ca am abitie. Cum pot sa trec analizele cu brio fara sa vada ca am fumat?

VA ROOOG... URGENT

5 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Stai linistita, s-ar putea sa nu se vada la analize daca fumezi rar.

Sincer, nu stiu daca pot sau nu sa-si dea seama daca esti fumatoare doar dupa sange dar ce stiu este ca un coleg de-al meu *fumator* a vrut sa doneze sange si nu l-au lasat deci inseamna ca fumatul iti influenteaza sangele.

In alta ordine de idei, mi se pare prostesc ca nu te-ai gandit ca o sa te prinda. Toti fumatorii sunt prinsi candva, nu ai cum sa scapi de parinti si asta nu pentru ca ar fi ei extrem de perceptivi DAR
parintii te cunosc din totdeauna, au o vaga idee cand minti iar fumatorii pot sa fie depistati dupa miros daca nu au grija.

De asemenea iti pot ramane in urma pachete de tigari sau resturi aruncate din greseala prin curte.

Ce mi se pare ciudat este acel rand " Iar eu sunt intr-un liceu in care mama afla tot ce se intampla "

Daca mama ta este profesoara in acest liceu atunci exista posibilitatea ca o anumita persoana care te uraste *o alta colega probabil* sa-i fi dat un indiciu mamei tale cu privire la viciul fetei sale.

| atelia explică (pentru RainmakerX):

Pai, mama mea este prietena foarte buna cu o profesoara de matematica de acolo si a pus respectiva profesoara sa ma urmareasca, deoarece stie ca sunt aiurita si ca sunt putin mai rebela.

| TanteMarianne a răspuns:

Daca e cum spui tu ca fumezi saptamanal, nu zilnic(una doua trei pe saptamana) atunci sunt sanse sa nu se cunoasca la analize ca nu ai fumat.

| Victor453 a răspuns:

In cele mai dese cazuri, in analize de sange nu se vede daca esti fumator

| chivariadrian a răspuns:

La analizele de sange nu se vede daac esti fumator stai linistit