| atelia a întrebat:

Stiu ca nu e bine ce fac, dar am o intrebare. Eu fumez, dar nu zilnic, mai de graba saptamanal. Iar eu sunt intr-un liceu in care mama afla tot ce se intampla si nu stiu cum de a aflat ca eu fumes, dar nu ca fumez asa de rar ca fumez pachete pe zi si ca sunt dependenta de tigari, DAR NU ESTE ADEVARAT. Prima data mi-a spus ca de acum incolo o sa mi se faca poze, dar s-a razgandit si a spui cs o sa mergem la niste analize care detecteaza fumatorii (dupa sange... logic). Cum as putea sa scap de semnele pe care mi le lasa tigarile in sange(nu stiu daca m-am exprimat bine). Stiu ca ar fi bine sa ii spun mamei, dar am decis sa ma las, ca am abitie. Cum pot sa trec analizele cu brio fara sa vada ca am fumat?

VA ROOOG... URGENT

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Lasa-te de fumat si nu va iesi la analize.

| atelia explică (pentru regis):

CLAR. Asta fac

| Violleta2022 a răspuns:

Evident, nemaifumand deloc!

| TanteMarianne a răspuns:

Tutunul - nu apare la analizele regulate de sange.totusi fumatul poate fi depistat facand o analiza amanuntita a plamanilor,asta doar daca fumezi de cativa ani(nu e cazul tau)
Mai exista si niste analize toxicologice unde iti apare daca ai fumat baut alcool sau luat droguri. Aparent, apare si fumatul la analize, in forma nicotinei, un alcaloid produs de prezenta nicotinei in corp. Mai e un truc sa bei lapte, sana, iaurt etc..., personal mi se pare o prostie, dar nu stiu.
Oricum in cazul tau posibil sa nu-si dea inca nimeni seama ca ai fumat.
Mai e o chestie daca stai in fumul altora, tragi fumul de la ei din greseala si-ti intra in plamani.
Ar trebui sa treci oricum cu bri analizele.

| Adrian1555 a răspuns:

Recunoaste ca fumezi
Dar ocazional
Unde o sa ajungem daca mintim oamenii care ne au dat viata?
Asta e, e greseala ta asa ca asumati responsabilitatea
Si daca pastrezi tacerea faci ca totul sa fie mai rau

| Cdcecdce a răspuns:

Parerea mean este ca nu Ar trebui sa iti minti mama. Sfatul meu este sa ii spui adevarul, caci urmele de fumat "din sange " pot disparea dupa 6 luni, timp in care nu ai atins nici cu limba tigara. Sfat: nu minti, caci nu o sa ajungi departe, iar mai devreme sau mai tarziu o sa iti para dau ca ai mintit " o astfel de persoana ".