| Laviniallavinia a întrebat:

Sunt nou pe aici.ma poate ajuta cineva cu sfaturi? aici sau sa vorbim pe messenger. Nu stiu exact daca sunt in depresie sau ce am de cateva luni. Sa va povestesc:in copilarie am fost mai timida in ceea ce priveste comunicarea cu adultii,de multe ori am fost marginalizata sau jignita si usor,usor,am inceput sa pierd increderea in lume,inclusiv familie. Aceste chestii s-au repetat si in adolescenta, si uite asa m-am indepartat pe plan afectiv de cei din familie. Acum am 18 ani jumatate,si de la o vreme plang des,am tot felul de ganduri,mi-e frica si de mine. Dorm foarte tarziu,nu mai ma bucur la nimic,sau doar asa superficial. Daca cineva imi zice un cuvant care ma deranjeaza,incep sa ma cert cu acea persoana. Sunt depresiv, sau? Ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Atunci corecteaza si in ultima parte, unde ai scris "Sunt depresiv, sau?"! si nu te mai da ceea ce nu esti!

| neutrino a răspuns:

Te ascunzi in spatele unei posibile depresii cand de fapt iti ascunzi neputinta in tot ce faci. E mult mai comod asa.

| Cocochannel a răspuns:

In primul rand nu stiu ce esti; Lavinia sau...baiat? happy Apropo de depresie, sa stii ca majoritatea oamenilor trec prin momente depresive, din diverse motive. Uita-te la o comedie, citeste o carte buna, fa ceva care e de natura sa-ti creasca increderea in tine si spune-ti mereu:sunt buna in tot ce fac.Atat timp cat tu nu ai incredere in tine, cum vrei sa aiba altii?

| kamael a răspuns:

Iti faci prea multe probleme! Am trecut si eu printr-un fel de depresie si acum imi vine sa rad cand imi aduc aminte pentru ce eram eu trist! Pt porcarii din astea cu "sunt singur", "n-am prieteni" si incercam sa ma schimb crezand ca o sa-mi fac prietenii dar prin asta aratam doar disperare! Fi tu insuti/insati(ca tot nu mi-am dat seama daca esti fata sau baiat)! CINE NU TE PLACE ASA CUM ESTI E PROBLEMA LUI! Bucura-te de orice lucru banal, distreaza-te! daca n-ai cu cine, fa-o singur! Sfatu meu e sa te apuci de un sport, te ajuta sa uiti de probleme, sa te descarci..prin sport capeti incredere in propria persoana(zic asta din experienta) si mananca sanatos, daca mananci sanatos devi o persoana mai calma, adica fara cola, energizante, ciocolata, din astea!

| Laviniallavinia explică:

Cateodata imi pierd partial si cunostinta

| Laviniallavinia explică:

Sunt noua nu nou, ma scuzati