| adrybubuok a întrebat:

Sunt o fetita plinuta si vreau sa slabesc cum pot face asta? eu am 62 de kilograme si 160 cm, si vreau sa ajung macare la 55 de kilogarme ma puteti ajuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ArianaAry0000 a răspuns:

Pai nu mamca dupa ora 18:00, nu manca dulciuri, paine foarte putina sau deloc daca poti, incearca sa nu mananci prajit (prrferabil fiert sau fript) nu manca produse fainoase si sport pe fiecare zi (daca nu mergi la sala poti face acasa exeecitii) si cam atat.
Intr-o saptamana poti sa slabesti de la 4 la 5-6 kg (depinde cum te tii de aceasta dieta). Ti-o spun din experienta...
Succes si sper sa reusesti.
Funda?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArianaAry0000):

"nu mamca dupa ora 18:00", cine te-a invatat o asemenea cretinitate?

| ArianaAry0000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca te referi la greseala era din cauza ca eram foarte obosita si se intampla sa mai gresesti... iar daca te referi ca am zis ca sa nu manance dupa ora 18:00 m-a invatat specialista unde merg sa-mi fac diete si regimul de mancare sanatoasa familiei mele.

| ArianaAry0000 a răspuns (pentru ArianaAry0000):

Regimul alimentar sanatos al familiei *

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArianaAry0000):

Nu ma refer la greseala de scriere, e ceva normal cand scrii repede. Si sincer, schimba-ti specialista, chestia cu ora 18 e buna doar sa-ti fortezi inutil stomacul, incearca sa vorbesti cu un specialist adevarat sa vezi ce-ti spune.

| ArianaAry0000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Am acel specialist de 10 ani.
Copiii mei sunt perfect sanatosi si au forme cat de cat placute. Nu imi treuie un alt specialist. Daca vrei sa stii degeaba tii o dieta si faci sport daca la 23:00-00:00 te duci si mananci cat un animal. Eu i-am spus ce stiu daca vrea sa ia in considerare bine daca nu la fel.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArianaAry0000):

Ultima masa trebuie sa fie cu 2-3 ore inainte de culcare, altfel deja iti fortezi stomacul. Eu personal cunosc 2 foste colege care au facut gastrita aplicand reguli de genul "ora 18" sau nu manca seara.

Daca copiii tai se culca la orele 20 sau 21 atunci e ok, daca se culca la 12 noaptea sau dupa, atunci chestia cu ora 18 e crima pentru stomac.

| ArianaAry0000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Daca ai fii un dietis te-as crede.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArianaAry0000):

Daca ai fi citit macar o singura carte de nutritie m-ai fi crezut. Dar asa sunt multi romani, studii ZERO intr-un domeniu, dar "cred ei" ca asa e bine :))

Uite ce parere are un nutritionist cu peste 20 de ani de experienta, care a aparut de peste 100 de ori la tv sau in reviste de specialitate :
http://www.cristianmargarit.ro/2009/12/dieta/ce-mananc-seara

citez : "Cea mai simpla si stupida metoda de slabire spune sa "nu mai mananci dupa ora X""

Poti citi carti de nutritie sau medicale, sa vezi cum e cu ultima masa.

P.S. : nu sunt nutritionist dar citesc despre nutritie de peste 3 ani si am participat la peste 15 seminarii de nurtitie si sport. Deci intamplator stiu foarte bine ce vorbesc

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArianaAry0000):

CONTINUARE :
http://www.doctor.info.ro/adevarat_sau_fals_despre_slabire_si_diete.html

Citeste si mitul numarul 9 :
"Mitul nr.9: Mancatul dupa ora 8 seara poate duce la surplus in greutate"

Scrie clar : "Nu conteaza la ce ora mananci".

Si tipul asta, Serban Damian, e MEDIC nutritionist, la fel, cu o experienta de peste 20 de ani.

INCEARCA macar sa te documentezi inainte sa spui prostii. Stiu ca pentru romani cititul si studiul reprezinta 2 activitati foarte grele, dar poti macar incerca inainte sa spui prostii.

| ArianaAry0000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Spre cultura ta am studii si inca chiar foarte bune sunt avocata in Milano unde locuiesc de 25 de ani. Ai face bine sa nu jignesti niciun roman pentru ca nu esti NIMENI sa o faci.
Si cat despre specialitate nu ma intereseaza ce spui tu atata timp cat consult unul din cei mai buni nutritionisti din Italia.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArianaAry0000):

Serios? Ai rapsuns la un moment dat :
"Eu am 1.60... 52 de kg si am 19 anni. inseamna ca eu sunt extra grasarolling on the floor nu? postat la 5 Martie 2012 20:58"

Deci cum locuiesti de 25 de ani in Milano, daca in 2012 cand ai dat raspunsul ala aveai 19 ani? rolling on the floor

Deci imi dau seama cu ce "nutritionisti de top" ai vorbit de ai aflat de TAMPENIA cu ora 18 laughing

Copil de 19 ani incuiat la minte laughing

| ArianaAry0000 a răspuns (pentru Cosmin86):

Este contul fetei mele omule, eu nu am stat sa-mi fac un cont pe tpu.ro si de aceea folosesc contul fetei mele sau al baiatului meu, eu am aproximativ 49 de ani. Nu trebuie sa iti dau tie explicatii ca ai putea sa-mi fii copil.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArianaAry0000):

Felicitari ca la 49 de ani esti atat de RETARDATA incat sa dai sfat sa nu mai manance dupa ora 18. Mai bine zi ca esti un copil batut in cap de 10 ani, asa pari mai credibila.

15 răspunsuri:
| corneliul a răspuns:

3 cuvinte: dieta, miscare si suferinta (sau stress dupa caz). Nu te infometa. Respecta orarul de masa. Mananca in liniste, nu te fugari. Nu sari peste mese pentru. ca la urmatoarea vei manca mai mult. Incearca sa nu te mai gandesti la greutate; cu cat faci mai mult, cu atat vei fi mai stresata. Manaca tot ce-ti place, dar nu abuza de nimic. Inlocuieste dulciurile rafinate cu fructe, porcul cu proteine vegetale, etc...bafta happy

| EBYXXX a răspuns:

Nu manca dupa ora 18, bea multa apa. Seara cand te pui in pat fa abdomene flotari. Nu manca dulciuri. Alearga.Sau daca nu reusesti mergi la un specialist care iti va da sfaturi si o dieta. :] P.S daca mergii la specialist ar trebui sa te obisnuiesti fara carne, paine sau altele pentru ca o sa fie o dieta foarte severa funda? puppy dog eyes