| yulyoboy a întrebat:

Sunt o persoana cu handicap gradul accentuat permanent de epilepsie si vreau sa stiu daca pot pe linga indemnizatia de 234 de roni sa imi pot face si o pensie de incapacitate de munca va multumesc care imi pot raspunde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ai un stagiu de cotizare( daca ai lucrat/contribuit la sist. de asigurari sociale ) si daca boala ta se incadreaza in baremele de acordare a pensiei de invaliditate atunci, da, vei primi o pensie de invaliditate ( pe langa indemnizatia de handicap). Pentru aceasta, cu toate documentele medicale, du-te la Comisia de Expertiza a capacitatii de munca din judetul tau. Vezi documentele necesare :https://www.cnpp.ro/pensia-de-invaliditate