| XatomisX a întrebat:

Sunt pe corp cred ca orice om are un fel de alunite sau nu stiu ce rosii de tot ca niste puncte rosii ce sunt acelea? cum se numesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| babyalexa a răspuns:

Culoarea alunitelor este extrem de variata, dar se remarca imediat faptul ca nu exista mai multe culori pe aceeasi alunita.
Cel mai frecvent predomina culorile inchise de maro, brun sau chiar negru. Exista insa si alunite albastre, roz, rosii, cafenii. Unele alunite pot avea un halou rosu, iar altele pot avea un halou alb, latimea acestuia putand chiar sa se mareasca in timp, uneori micsorand nevul pe care il inconjoara. Aceste modificari nu sugereaza o transformare maligna a leziunii nevice.
Alunitele sunt leziuni asimptomatice. Nu provoaca dureri, usturimi, furnicaturi sau mancarime (prurit). In cazul aparitiei unor simptome, consultul dermatologic se impune in timp util pentru a putea fi excizata inainte de dezvoltarea melanomului.Deci se numesc alunite rosii.Nu au un termen special care sa le defineasca.

| ParrotsSpeakers a răspuns:

Paii eu stiu ca se numesc alunite rosii :d