| NakaTaka a întrebat:

Sunt putin infiorat. De la ce se ia rabia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iulia_Brandusa_1970 a răspuns:

Radia se poate transmite doar prin muscatura unui animal infectat de acest virus. Cel mai adesea de la un caine [ turbat] si mult mai rara de la o vulpe. Daca exista riscul de a fi infectat mergi la primul spital si fa vaccinul antirabic

| NakaTaka explică (pentru Iulia_Brandusa_1970):

Doar de la muscaturi?

3 răspunsuri:
| raduradu2014 a răspuns:

Animale salbatice. pisici caini veverite tot ce nu are legatura cu oameni... prin muscatura nu conteaza daca e doar o zgarietura daca face contact sangele tau cu saliva la animal se ia... se face un vacci imediat si se ia o luna de zile medicamente cam de 100 lei

| NakaTaka explică (pentru raduradu2014):

Se ia doar de la muscaturi si zgarieturi?