| Roobbyy a întrebat:

Sunt răcit bocnă și eu iau cam 8 pastile pe zi si nu pot mânca deloc.
1.ce sa fac ca sa am pofta de mancare?
2. ce am voie sa mananc si ce nu am voie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Cand esti racit este indicat sa manaci multa supa de pui, compot si sa bei multe ceaiuri de plante cu lamaie si miere de albine.
Nu ai voie sa amnaci mancaruri grele, sosuri, carnati, salamuri si alte chestii care iti pot declansa voma.
Dormi cat poti de mult si schimba-ti pijamalele dupa ce transpiri.

18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

In primul rind nu se zice racit bocnă ci racit cobză, bocnă se foloseste iarna cand ingheți de frig sunt inghețat bocna daca ai stat toata ziua afara in ger sau ninsoare, si ai stat in picioare de exemplu 3 ore la coada afara la un magazin, atunci cand ajungi acasa esti inghețat bocna, dar in fine, acum esti racit, este normal sa nu ai pofta de mincare deoarece ai febra, mergi la medicul de familie sa i ti dea tratament antibiotic, ai voie sa maninci supe ciorbe lichide, sa bei multe ceaiuri sa transpiri, ia un fervex coldrex un paracetamol si o aspirina te bagi in pat si transpiri si pîna maine te vindeci, fa ti o frectie cu carmol e foarte bun.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Nu mai lua pastile.
2. Cam de toate, dar daca vrei sa faci o treaba, elimina prajelile si dulciurile.

| Roobbyy explică (pentru GabiDumitrescu):

Daca nu iau pastile nu trece răceala...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Roobbyy):

De unde pana unde ai ajuns la concluzia asta stupida? E raceala, nu sifilis!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Incearca sa mananci ceva ce iti place tie cel mai mult, in rest, bea ceaiuri cu miere, mananca fructe, supe, mancaruri caldute si odihneste-te.

| Zuzu1991 a răspuns:

Poate ai covid...

| Roobbyy explică (pentru Zuzu1991):

Sunt vaccinat si cu a doua doză((

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Roobbyy):

Nici nu stii cat ma "bucur" pentru tine
faci covid vaccinat, dar cica, ca nu forme grave

| Floridori a răspuns:

Pai de ce iei atatea pastile daca e vorba doar de o raceala?
De mancat, poti manca orice doresti si ce simti ca iti prieste.De regula, atunci cand trece prin orice proces inflamator, organismul se focuseaza pe combaterea infectiei astfel incat celelalte functii sunt diminuate sau suprimate. Poti incerca sa mananci ceva usor si racoritor ca de exemplu un iaurt cu covrigi, compot rece (ca tot e cald afara), branza de vaci, fructe, biscuiti, ceai etc.Astea sunt doar exemple, dar poti manca orice poftesti. Daca simti ca vrei sarmale, mananci sarmale, ca doar nu e regula big grin
Pana la urma e doar o raceala...

Multa sanatate!

| Roobbyy explică (pentru Floridori):

Deci. o pastila de antibiotic lq 12 ore ( 2 pastile pe zi )
3 pastile pentru gât ( dimineata la prans si seara )
și ceva pentru febra ( 2 pastile deodata dimineata si seara

| Floridori a răspuns (pentru Roobbyy):

Antibiotic la raceala?!
Raceala este o infectie virala.Antibioticele se folosesc doar pentru infectiile bacteriene si fungice.
Daca pe langa raceala, ai si o infectie bacteriana, ok.Dar daca nu, atunci nu numai ca nu te vor ajuta, dar vor face si mai rau...

| Roobbyy explică (pentru Floridori):

Eu ma simt foarte rau
am febră. stări de greață
durere de cap. durere în gât.( nu pot inghite nimic ) tuse.

| Floridori a răspuns (pentru Roobbyy):

Eu inteleg, dar daca nu stii natura infectiei, nu iti poti administra antibiotice deoarece daca este o infectie virala nu numai ca nu vor ajuta, dar vor face si mai rau...
Daca nu ma crezi pe mine, intreaba-ti medicul.
Infectiile virale nu au legatura cu antibioticele.

| Roobbyy explică (pentru Floridori):

Rețeta cu pastilele de la medicu de familie o am. am fost la control
( nu iau eu pastile de capu meu)

| Jany123Jane a răspuns (pentru Roobbyy):

Cobza. Rece bocna. Racit cobza.

| Floridori a răspuns (pentru Roobbyy):

Atunci nu e raceala... Oricum, undeva este o confuzie happy
Poate ca pe undeva este infectie bacteriana.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Roobbyy):

Ce este acel "ceva" pentru febra? Ce temperatura aveai inainte sa incepi sa le iei? Cine ti le-a prescris pe toate?

| Alverto a răspuns:

Salut
Alimente ce cresc pofta de mâncare: Produsele de tip fast-food, pizza, patiserie, produsele procesate sau batoanele energizante. Alimentele bogate în zahăr
Iar aici includem dulciurile, băuturile carbogazoase, cerealele care nu sunt integrale, produsele din făină albă sau mălai foarte procesat, care au încărcătură glicemică mare, doar sa nu exagerezi.
In loc de pastile care sunt droguri sub alta denumire ia sa consumi mai multe ceaiuri pe zi de diferite tipuri de plante cum ar mușețel, mentă și alte plante împotriva răcelii și ai să vezi ce bine te simți.
Nu au voie sa consumi lichide reci, carne grea (doar piept de pui poți consuma) și alte asemenea.