| Daria a întrebat:

Sunt racita de cateva zile si numa nu imi trece! Am luat Paracetamol, vitamina C, am baut ceai cu lamaie, dar inca nu mi-a trecut.Doctora a spus ca e o raceala de sezon si ca nu am nevoie de antibiotice.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cσσкiє a răspuns:

Încearcă Efferalgan efervescent şi Theraflu Sinus sau Theraflu Răceală şi gripă. Ia vitamina C în continuare.
Însănătoşire grabnică!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil are dreptate. O raceala usoara de sezon dureaza in medie 7-8 zile. Antibioticele nu te vor ajuta.

| Zenithf a răspuns:

Doctorita sau doamna doctor, nu doctora. Daca asa zice, asa este, nici nu este bine sa te indopi cu antibiotice. Mai degraba ai grija ce mananci, pun pariu ca nu ai un regim alimentar sanatos, la fel si cu activitatea si somnul, atunci nu te mira ca te racesti usor.

| Tourniquet a răspuns:

Buna, Daria.

Si eu sunt racita de cateva zilehee hee.

Continua cu Paracetamolul si vitamina C, iar ceaiul sa fie si cu o lingurita de miere de salcam sau de tei. happy Pe langa astea mai incearca Coldrex sau Ferfex. Bea supe calde, stai la caldurica, mananca fructe si legume, totul fiert. happy Incearca pe parcursul racelii sa optii cat mai multe vitamine! happy

Sanatate. happy. Invinge raceala.hee hee

| YukiMrM a răspuns:

Esti sensibila, eu nici numai iau in calcul racelile pentru ca o zi sunt racit o saptamana nu dupa aia iar o zi. happy

iti recomand Fervex, vitamina c, si antibiotic amoxicilina happy fara antibiotic nu faci nimic. iti urez insanatosire grabnica

| andreeadragutza22 a răspuns:

Pai stai mai mult la caldura si o sa iti treaca eu am fost racita 3 saptamani si am luat la pastile la greu

| lowfive a răspuns:

Daca e o raceala de sezon, nu are cum sa iti treaca dupa cateva zile... continua cu paracetamolul si ceaiul cald, poti sa incerci si Fervex si ai rabdare, o sa-ti treaca.

| georginika a răspuns:

Mie intotdeauna imi trece cu Nurofen Raceala si Gripa.
Insanatosire grabnica :*