| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un baiat am 17 ani si am o mare problema cu acneea... daca ar fi cosi normali nu ar fi mare problema insa cei care imi ies mie sunt foarte mari, durerosi si inestetici. nu stiu ce sa fac parintii nu ma sustin deloc! Cica ca e varsta, si nu o ia deloc in serios insa treaba asta ma afecteaza foarte foarte mult (fetele fug de asa ceva) am avut o operatie cu anestezie la un fel de furunc si a fost destul de groaznic, sa nu mai spun ca in fiecare zi trebuie sa trec prin chinul provocat de mama mea care are boala la stors cosi! (Fara gluma chiar este oribill, dupa parerea ei cica asa scap eu de un cos). Am rugato sa mearga cu mine la mefic si nu vrea(tind sa cred ca nu vrea a ii place sa stoarca). Va rog frumos mi sa luat de cicatrice pe fata, dureri, si multe altele. As vrea o cale mai ieftina cu care sa ma pot trata ( nu vreau chimicale care dupa ce nu le mai folosesti apar cosii din nou) va multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Ar trebui sa mergi la medicul tau de familie sa-ti dea o trimitere la un dermatolog, trebuie facut o analiza care va evidentia agentul patogen ce cauzeaza acneea (?).
Mama ta ar trebui sa fie atat de inteleapta sa te ajuta in loc sa iti faca mai mult rau! Prin stoarcerea acestor "cosuri" nu face altceva decat raspandeste infectia, chiar te rog sa ii arati raspunsurile ce vei primii de aici.
Nu lua nici un fel de tratament dupa ureche!

6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Ai putea încerca tinctura de propolis vindecă cicatricea!

| Oana92 a răspuns:

Nu o mai lasa sa iti stoarca cosurile, de asta iti ies asa de multe! Si mergi la dermatolog, o sa iti dea o crema speciala pentru tipul tau de ten si o sa te vindeci garantat. Poti sa mergi si singur daca mama ta nu vrea sa vina cu tine. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| motherfuckerstyle a răspuns:

Incearca Roaccutane, a scapat multa lume de acnee.

| mariela22 a răspuns:

Nu-ti stoarce cosurile pentru ca e cea mai mare prostie pe care o poti face agravand mai mult situatia..deci du-te la dermatolog pentru doar el stie ce ti se potriveste pentru tenul tau mai ales ca sunt cosuri care te dor si sunt destul de periculoase daca nu le tratezi corespunzator

| Valentin_Eusebiu_1995 a răspuns:

Da-mi idul tau sa vorbim!