| Lexiiii a întrebat:

Sunt un pic racita(tusesc), nimic grav.Si aseara am baut bautura. Afecteaza cu ceva? Sau daca iei antibiotice si bei alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

Afecteaza! In cel mai bun caz, antibioticele nu-si mai fac efectul iar in cel mai rau caz poti avea reactii grave, palpitatii, stare de rau generalizata, greata, varsaturi. Multa sanatate! Ai grija de tine! Pupic!

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Antibioticile luate cu alcool, nu numai ca nu isi mai fac efectul dar poti avea reactii adverse, cum ar fi varsaturi, dureri de cap, temperatura, palpitatii, etc!
Depinde si cand le-ai luat si ce cantitate de alcool ai baut!
Oricum, cred ca ar fi bine s intrerupi macar doua zile tratamentul si sa il reiei, ca sa nu ai surprize neplacute!

| Edynhooo a răspuns:

Deci and iei antibiotice Nu ai voie sa bei alcool... daca ai baut alcool inainte sa fi luat si dupa aia nu ai mai baut nu e problemawinking Funda>?