| iiFlower a întrebat:

am o problema sa zicem,destul de serioasa!

Fiind foarte racita(curge nasul,tusesc si stranut incontinuu x_x,ma doare gatul.) iau antibiotice, parca biseptol (din 12 in 12 ore). Acum cateva minute,am intrat in casa,si am stat cu prietenii afara.Pur si simplu am uitat de pastile,si am baut bere,cam un pahar mare, plin straight face Poate afecta cu ceva? straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| andreeadragutza22 a răspuns:

nu doamne ferestehee hee adica daca ma crezi sincer eu cand is racina nu cumpar pastile adica na mai iau mai cumpar pastile da nu respect ala. Stii mai bine las apastilele ca sunt un drog si incearca si fa-ti un ceai de ceapa si e de 1000 de ori mai bun Succes

| rida a răspuns:

Cum majoritatea medicamentelor se metabolizeaza in ficat si alcoolul se metabolizeaza tot in ficat, rezulta un fel de "aglomerare" metabolica la nivelul acestui organ.
Pe scurt, orice asociere alcool-medicament care se metabolizeaza in ficat creste efectul toxic al alcoolului, cat si efectele secundare ale medicamentului, care ramane in concentratii mai mari si mai mult timp in sange. Am cautat si eu acum 15 min si am gasit pe un forum laughing