| lupuvictor a întrebat:

De ce plangi dupa un caine ca a murit, insa pe porc il tai pentru hrana?
Aceasta intrebare are un raspuns simplu pentru majoritatea oamenilor: pentru ca unele animale sunt pentru hrana, iar restul pentru alte lucruri. Insa toate sunt animale din pacate pentru cei care gandesc asa. Daca iubim animalele, si plangem dupa un caine, dar ucidem o gaina, inseamna ca e o problema.
http://retragerea-psihologica.blogspot.com/......crima.h tml

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@lupuvictor, eu mi-am expus parerea. Daca vrei, o accepti sau nu. Care-i faza cu adevarul? Trebuie sa accept ideile tale? Vezi ca te contrazici singur! Oare, nu stii ca laptele este vital pentru copilasii mamiferului, iar ouale sunt viitoare fiinte vii? De ce vrei sa privezi niste vietuitoare de sansa la viata, daca te declari impotriva uciderii din fasa a acestora? Esti nepregatit nene. Alta data, cand mai postezi pareri personale, fa-ti temele. Altfel, dai cu bata-n balta si te faci de ras. Auzi la el, trebuie sa fiu de acord cu adevarul lui...
P.P. Nu mi te mai adresa cu "dragutule", fiindca nu impartasesc dubioasa ta orientare sexuala!

49 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Se pare ca vrei sa schimi natura umana, daca vei convinge o capra sa manance carne si un leu sa pasca ma fac vegetarian.

| Vizitiul a răspuns:

Daca nu plang dupa un caine care moare, inseamna ca, daca tai porcul pentru hrana, nu mai am nicio problema, este? Asta reiese din formularea ta. Eu am inteles ca tu esti sensibil, dar te anunt ca ai papat la carne de ti-a iesit pe urechi, indiferent daca ai taiat sau nu propriul animal. Ai luat din alimentara carnati, toba etc., produse care contin organe de animale sau mai stiu eu ce. Deci, prietene, esti in aceeasi plasa cu noi. Eu n-as mai fi pus intrebarea asta, din moment ce-as fi stiut ca si eu infulec carne. Daca e pana acolo, te-ai intrebat din ce provin hainele de pe tine (adidasi, geaca, toate din pielea animalelor dupa prelucrare)? Daca nu manci carne de animal sacrificat, nici sa te imbraci cu haine provenite din pielea animalelor nu ai voie. Intelegi tu, cumetre? Depindem de animale si nu putem schimba asta.

| Vizitiul a răspuns:

Victorase, din postura de om ti-am dat acel raspuns. Ce-i drept, sunt un om cu "o" mic.

| Alphawolf a răspuns:

Asa functioneaza evolutia. Cainii stiu sa se ataseze, stiu sa iubeasca, dar porcii si gainile isi iubesc doar stomacul, nimic nu le intereseaza in afara mancarii. Calitatile sunt cu prioritate, castiga...
Tu dai exemplu porci si gainile, dar eu merg mai departe si amintesc de soareci, sobolani, paianjeni, gandaci de bucatarie, gandaci de colorado etc si intreb: Cu ce este mai importanta viata gainilor si al porcilor decat a paianjenilor, soarecilor sau gandacilor de bucatarie? Nu putem respecta dreptul la viata a oricarei vietati, oricat am incerca.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ştii, problema e alta. Aici depinde de cultură. Chinezii ucid câinii şi îi mănâncă fără nicio problemă. Pentru indieni vaca e animal sacru, deci să te fereşti dacă ai curajul să deranjezi o vacă. Musulmanii nu mănâncă carne de porc. După un câine plângem că ne-a fost aproape. Cât de aproape să-ţi fie un porc pe care nu-l poţi privi altcumva decât ca o viitoare şuncă sau slănină?
Am văzut şi un răspuns de-al tău. După toate argumentele ştiinţifice şi restul, omul este omnivor. Adică se hrăneşte atât cu carne, cât şi alimente care nu provin din animale. Ca o demonstraţie, nu ne lipsesc caninii care sunt făcuţi pentru sfâşiat(precum le lipsesc unelor erbivore, dacă nu mă înşel), însă nu sunt nici aşa de proeminenţi cum sunt cei al carnivorelor.

| MeScorpion a răspuns:

Poftim iubitorule de porci http://vimeo.com/10152570.
E okey acum? E dreapta balanta?
Porci nu au ratiune nu stiu decat sa manance si sa doarma nu sunt buni de nimic si daca nu ar fi domestici si comestibili probabil ar fi disparut acum multe sute de ani.Ei sunt fericiti atata timp cat au burta plina.E ceva de genu "eu te scarpin pe tine, tu ma scarpini pe mine" omul ii da de mancare timp de 2-3 ani dupa care il ucide si il exploateaza. Porcul a fost fericit 2-3 ani iar omul a fost fericit iarna ca a avut ce manca. Intelegi prietene? Daca o sa-mi raspunzi la ce ti-am scris aici ori raspunzi la tot ori nu raspunde deloc.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Total nepotrivita intrebarea ta, acum in pragul Pastelui cand se vor taia mii,poate si mai mult,de miei.
"va amintesc,ca animalele pe care le mancati sint fortat aduse pe aceasta lume..."
Aici iti dau dreptate, dar ce te faci cu oamenii de la tara? Ai idee cam cat la suta din suprafata Romaniei este domeniu rural si cam cate animale isi cresc oamenii in ograda lor? Tu ca si avocat al animalelor, declarat, cam cum ii explici tu lui bunicu sa renunte la carne?
Apoi, linkul postat de tine... filmulete preluate si prelucrate in alt scop ( renuntarea la carne ), cand de fapt, in acele fabrici s-a filmat cu camera ascunsa tocmai pentru a se obtine dovezi impotriva celor care foloseau violenta impotriva animalelor. Acele fabrici au fost inchise, iar patronii si angajatii au fost arestati. Cel cu porcii, a fost de curand difuzat la televizor! Repet, se lupta impotriva violentei asupra animalelor, insa nimeni nu se lupta pentru acceptarea si folosirea unui ritm de viata vegetarian sau ma rog, lacto-ovo-vegetarian. Nici macar medicii nu il recomanda, decat in cazul unor boli!
Cauza ta e pierduta!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

@lupuvictor, iti inteleg cauza, doar partial!
Nu am sa ma uit in veci cum este omorat un miel.Probabil daca cineva m-ar forta sa privesc, nu as mai manca miel in viata mea!
E prea firav, prea mic, mi-ar fi mila, clar...
Insa, legat de intrebarea ta, ar mai fi o problema. Sa presupunem pri absurd, ca majoritatea romanilor ar fi de acord cu ideea ta si ar decide sa nu mai manace carne. Ok. Crezi oare, ca le-ar reusi? Iti spun eu, NU! Romanul este prea sarac pentru a renunta la carne! Cumpara un tacam de pui, din care isi face o ciorba si o tocana si poate ii ajunge 2-3 zile. Nu are bani de fructe si legume aduse din afara ( si alea crescute fortat ), sunt mult prea scumpe.Cunosc oameni care cumpara oase de pui sau porc si ii aud cum spun vanzatoarei "- Sunt pentru catel!" Dar ei acasa nu au nici pisica, nici catel! Am auzit pe scara blocului o discutie intre doua batranele cum se plangeau ca produsele de post sunt foarte scumpe.A doua zi am studiat problema si mi-am aruncat ochii peste produsele din soia, salam de soia si alte minunatii...intradevar mai scumpe decat produsele normale. Stupoare a fost la raionul de carne, unde aceleasi babute cumparau pui, pentru ca erau la oferta ( 25 % ). De", aflati in plin post, nu se mai vindeau. Si uite asa, renunta romanul si la post si la regim si isi baga picioarele in ea salata, care pana ajunge acasa se ofileste sau in banane, care pana a doua zi sunt negre!
Sunt doar niste exemple, sper ca ai prins ideea! Romanul este prea amarat, ca sa se mai poata gandi de unde provine acel tacam congelat pe care a dat 5 ron.
Alegerea ta ca si stil de viata alimentar e de apreciat, eu nefiind de acord ca vezi-Doamne numai din carne poti lua proteine sau mai stiu eu ce vitamine ( soia are toate proprietatile carnii ).
Insa, cum spuneam, cauza ta, chiar si cea de constientizare, e pierduta!

| DorelSudoru a răspuns:

Ma lupvictor:
1tongueorci sunt mari si jegosi si mai au si multa carne...deci ii tai pentru ca iti ie foame...
2:Tu crezi ca daca nai mai mancat demult nu ti-ai taia si cainele pentru viata ta?

| Paulla a răspuns:

Pentru ca de câine te atașezi, dar de porc nu. Dacă mergeai cu porcul prin parc cu lesa, dormeai cu el in pat etc. ai fi plâns după el si nu l-ai fi mâncat. Așa a fost invățată lumea, sa mânânce unele animale, iar pe altele sa le țină de companie.
@lupuvictor nu suntem facuți să mâncăm numai carne, dar organismul uman are nevoie și de carne și dacă tot o avem de ce să nu o folosim?

| Paulla a răspuns:

@Bunny abia acum te-ai uitat şi tu in jur? Află că lumea e crudă. Spun că un canibal este nebun, deoarece mânâncă un om. Omul acela gândeşte, are(în majoritatea cazurilor) o familie. Gandeşte-te mai bine şi ai sa iţi dai seama ca e o diferentă mare între a omorî un om şi a omorî un animal. Lumea nu consumă carne doar de dragul de a mânca. E necesară organismului. Acum înţeleg de ce sunt spitalele pline de anemici.

| Paulla a răspuns:

@Bunny, nu am spus ca trebuie sa mananci carne neaparat ca sa nu fii anemic. Carnea ajuta la prevenirea anemiei. Si ce spui tu acolo? Animalul are familie, sentimente, isi apara puii...mda,mai ales cand unele femele isi mananca puii. Sau leii care se bat pe teritoriu. Animalele nu au sentimente puternice, totul tine de instincte. Omul are multe in plus fata de restul animalelor. Dupa tine, ar trebui sa nu mancam carne decat o data pe luna, sau odata pe an...sau de ce nu sa ne hranim prin fotosinteza. Cu siguranta toata lumea ar fi dispusa sa faca asta pentru niste porci. Si drepturile animalelor,ar trebui respectate nu? De fapt, poate ar trebui sa aiba si drept la vot.
Adevarul e ca unora oamenii nu le pasa de nici un fel de animal, cu atat mai putin de un porc,un paianjen sau o gaina. Uni oameni vor fi cruzi mereu cu orice fel de vietate care nu se poate apara. O petitie, 2, 3,6, 20 sau cate vrei tu, nu o sa schimbe asta niciodata. Sunt o gramada de oamenii care scapa basma curata dupa ce au ucis alt om, imagineaza-ti cati sunt care scapa linistiti dupa ce au ucis un caine, o pisica sau alt animal. Nu ma intelege gresit, nu sustin uciderea animalelor fara motiv. Cred ca e in regula daca ucizi animalele pentru hrana sau in caz de esti atacat.

| Paulla a răspuns:

@Bunny, dar in general alimentele care contin fier ajuta in cazul anemiei. E adevarat ca animalele sunt mai loiale ca oamenii, dar tine mai mult de instincte. Nu am nici o problema cu vegetarienii, dar nu cred ca e cel mai sanatos mod de viata. Sincer, nici mie nu imi place carnea in mod special dar nici nu o evit.
Stiu ca nu ai adus vorba de o petitie dar nu faceam referire la tine ci la oamenii care isi pierd vremea cu asa ceva. Nu pot schimba nimic cu niste semnaturi.
Si da, in propria aparare as ucide si un om.
Cat despre alta viata, nu cred in reincarnare.
Iar cei care sunt vinovati de crime si scapa fara probleme...sunt de acord cu tine, e trist dar asta e lumea in care traim.

| Paulla a răspuns:

@lupuvcitor ma refeream ca e necesara pentru o viata sanatoasa. E mai simplu asa decat sa te complici atat mancand toate florile de pe strada. Si da, banuiesc ca poti avea o viata sanatoasa si fara sa mananci carne(pana la urma n-am habar cate burieni folosesti tu ca sa inlocuiesti carnea in alimentatie). Te felicit ca ai ambitia sa te abtii de la carne, dar eu personal nu vad rostul. Explica-mi si mie de ce te face atat de fericit faptul ca nu esti raspunzator de moartea porcilor?

| Paulla a răspuns:

@lupuvictor imi este indiferent daca niste porci, gaini sau altele au murit pentru ca eu am vrut sa mananc carne. Acum imi explica-mi de ce te face atat de fericit faptul ca nu esti raspunzator pentru moartea unor animale?

| Pomar a răspuns:

Pentru ca asa ai fost invatat: sa iubesti cainii si sa tai porcii; daca erai invatat invers acum putin iti pasa de caini...

| Borgir a răspuns:

Daca ai avea o gaina sau un porc drept animal de companie s-ar intampla la fel ca si in azul cainelui.

| Bunny a răspuns:

Eu sunt vegetariana de cand eram copil.Cred ca tine foarte mult de mediul in care traim.Eu am ramas un pic traumatizata de cand eram mica si imi vedeam neamurile, vecinii cum taiau saracii purcelusi si se suiau pe ei morti si sarbatoreau.O crima e tot o crima.Mi se pare scarbos sa poti sa mananci asa ceva.Asa au fost toti invatati de mici, ca fara carne nu pot trai.Sunt atatea feluri de mancare foarte gustoase, si nu trebuie sa fie numai verdeata.
Lafel cum au fost invatati ca porcul si gaina sunt de mancare, asa au fost invatati si ca un caine e un animal de companie(la fel ca o pisica, un hamster), dar ia sa ne gandim ca in China si alte tari, cainii sunt jupuiti de vii pentru a fi mancati.Si de cE? Tot pentru ca asa au fost invatati de mici si au mers pe acelasi concept.Carnivorii care se "limiteaza" doar la carne de porc, vita, pasare, peste ar zice ca chinezii sunt scarbosi, dar de fapt cam asa e toata rasa omeneasca.
Eu pot vedea foarte bine ca animal de companie si un purcelus. Daca as avea casa la tara chiar mi'as lua 2-3 purcelusi dar pentru a avea grija de ei, nu sa ii indop pentru craciun.Si ei sunt fiinte si au nevoie de ingrijire si afectiune. Eu as plange dupa orice animal nu conteaza ce e.Cum zicea si altcineva de lei si alte animale salbatice, si acele animale au fost invatate exact ca oamenii, salbatice. Logic ca asta mananca.Au fost invatati sa vaneze.Nu putem acum sa ne ducem sa dresam leii din Africa sa nu mai manance carne, cand noi nu putem sa ne dresam pe noi sa ne abtinem de la carne.Cu ce ne incanta ca ne umplem stomacul? Am mancat o masa si ce? Suntem mai fericiti cumvA? Nu pot sa inteleg conceptul asta si nu o sa pot niciodata.
Cum am mai zis, totul tine de invatatura de acasa.Li s-a tot zis ca e nevoie de carne pana cand au crezut asta.
Eu am incercat sa ma uit la filmuletul postat, dar nu am putut sa ma uit la tot.E prea groaznicsad.
Daca cineva aude de un canibal zice ca e nebun.De ce? Ca mananca pe unul de'al nostru? Dar daca unul dintre noi s'ar fi nascut animal? I s'ar mai fi parut viata dreapta? Pacat ca foarte multi(si indraznesc sa zic ca majoritatea) nu stiu sa aprecieze ceea ce iau si cred ca totul li se cuvine, ajungand sa isi bata joc de alte fiinte vii.
Trist.

| Bunny a răspuns:

@Paulla Eu am observat de mult chestia asta.Si un animal are familie.Si tocmai ca un animal isi apara puiul, dar oameni am vazut foarte multi la viata mea care mai degraba isi arunca copilul la inaintare decat sa pateasca ei ceva. Si un canibal face acelasi lucru ca si un om "normal".Tot o crima si un gest demn de dispret.Dar e criticat ca omoara un om nu? Ce are omul in plus fata de un animal? Sunt atatia oameni nenorociti pe lume care mai merita cate una din asta.Un animal are suflet. E acelasi lucru ca omori un om sau un animal.Tot o viata iei.Nu mai bine nu omori? Ai burta plina cateva ore si te face mai fericit? Sunt atatia copii care mor de foame si ar zice sarumana si pentru un colt de paine, dar omu in ziua de azi vrea carne la mic dejun, pranz si cina + gustari intre mese.Si anemia nu e din lipsa carnii.Mai pune mana si pe o carte.
Ai auzit de indianul care nu a mancat deloc in zeci de ani?(nu mai stiu numarul exact), dar prin meditatie a ajuns sa se hraneasca prin fotosinteza.Ai fi zis pana acum ca e adevarat? Uite ca se poate.Nu zic sa fim ca el ca nu avem toti taria asta, dar nu trebuie nici sa omor o fiinta ca sa ne bucuram noi 20 de minute cat mancam.Stii cate feluri de mancare foarte sanatoase si gustoase exista? Cate variatii sunt? Tocmai ca prea multa carne distruge ficatul.Vitaminele si proteinele de care ai nevoie le gasesti si in altceva.Totul tine de ambitie, si cum am mai zis si de educatia primita.In ideea de salbaticie, cred ca noi am fi animalele(si zic noi pentru ca depaseste cu mult jumatatea populatiei). Un animal e bland si are si el o familie la care tine. Poate nu au aceleasi sentimente ca si noi, poate nu gandesc, dar sunt foarte loiale.
@Alphawolf de ce crezi ca un caine stie sa se ataseze si un porc nu? Pentru ca asa ai fost invatat.De caine ai grija si il speli, ii dai sa manance, il perii etc.Asa poti sa procedezi si cu un porc.Dar toata lumea trateaza porcii(si alte animale) ca si cum ar fi cele mai nenorocite.Sunt inchise intr'un loc mic, nespalate si li se da sa manance numai resturi si lucruri stricate.Si cand te gandesti ca voi pe urma mancati din porcul ala.Macar ar putea sa fie tratat frumos. Daca ai grija de el ca de un caine, sa vezi ca se ataseaza.
Pana si o planta te simte, dapai un animal.
Si cum oamenii au pretentia sa fie toti egali, asa si un porc e egal cu un soarece sau un gandac.Sunt vii, traiesc si fiecare are un rol.Ca nu ne place noua e altceva. Poate si noi suntem "nesuferiti" altora mai superiori.Ce ne'am face daca un elefant ar incepe sa rabufneasca? Ne'ar strivi pe toti nu? Si nu am merita? Ne punem cu fiinte mai slabe decat noi, pana cand vedem ca nu prea e asa.De ce sa nu le lasam in pace, atata timp cat ele nu ne fac nimic?

| Bunny a răspuns:

@Paulla Nu e adevarat ca (,) consumul de carne previne anemia.Anemia e cauzata din lipsa altor alimente.Nu au nimic de a face cu carnea. Femelele care isi mananca puii sunt raritati.Cum sunt si la noi femei nebune care isi decapiteaza copilul abia nascut, ii scoate inima si sta linistita in casa(plus multe alte cazuri). Fiecare rasa are si exceptii. Ma refeream ca in marea majoritatea animalele sunt pretoctoare(si nu doar cu cele din rasa lor), dar omul mai degraba tradeaza pe altul (chiar din propriul neam) decat sa isi asume niste responsabilitati.Si eu din toate persoanele care le’am intalnit de’a lungul anilor, nu stiu daca 10% puteau fi numiti oameni.Cam astea sunt persoanele din ziua de azi si multe nu merita sa traiasca(nu fac referire la cei care omoara sa traiasca-ci ca si caracter in general).
Eu nu am zis ca trebuie sa ne hranim prin fotosinteza.Asta e o exceptie care e greu de indeplinit.Nu oricine poate face asta. Poate doar shaolinii, dar noi nu suntem. Eu una nu mananc care deloc.Intr’adevar pot sa zic ca si eu mancam cand eram copil mic dar pentru ca mi se dadea.Si asta a fost cam pana pe la varsta de 8 ani.Nu prea imi placea si mancam foarte putina si foarte rar. Oricum la mine in casa era frigideru plin zi de zi de carne de tot felul.Nu puteam eu sa ii schimb pe cei de langa mine dapai pe altii. Eu ma refeream ca putem sa alegem, sa mancam sau nu.Nu ne obliga nimeni si nu e nici o lege scrisa sau nescrica, in care noi ar trebui sa consumam ceva anume.
De petitie nici nu am adus vorba.Nu cu o petitie salvezi animale.E chestia doar de autocontrol. Daca omul ar gandi cu inima sau macar cu capul, nu ar mai fi atatea sacrificii.
Cand esti atacat, nimic de zis.Lafel procedezi si cand te ataca alt om, corect? Ca doar nu il lasi sa iti dea in cap. Aici era vorba ca pentru o „placere" de cateva minute care zic eu, nu merita.
Poate stii ca asa o schimbare corecta a sortii, in alta viata(daca stiu eu exista), toti cei care isi bat joc de animale si abuzeaza de niste drepturi care CLAR NU LE AU, vor fi animale.Si atunci sa vada fiecare pe pielea lui.
Era vorba de respectul altei vieti.Nu avem nici un drept sa luam o viata.
Cum ai zis si tu, sunt atatia care scapa si pentru crima omeneasca, dar nu e tot vina omului in general? Asta e lumea in care traim.Cu o petitie sau cu un grup de nici macar 0, 1% din populatie nu se schimba o planeta intreaga.Asa a fost fiecare invatat.

| Bunny a răspuns:

@lupuvictor Foarte buna incheierea:" Am luat, am mancat, insa mi-am dat seama ca sunt OM. Tu cand iti vei da seama?". Felicitari.happy
@Oana chestia cu jertfele sunt cu mult inainte de Isus sau alte religii.Inainte sa faceau si sacrificii umane, si culmea in alte culturi animalele erau considerate sfante. Oamenii se inchinau animalelor si le apreciau.Bineinteles ca peste tot erau si exceptii.Jertfele sunt vechi de cand lumea.Dar presupunand ca noi evoluam, ar trebui sa ne si putem abtine.Din pacate nu stiu cati pot.E mai usor sa iei o viata si sa ai un instinct animalic(si aici fac mai degraba referire la cel preistoric).

| Bunny a răspuns:

@Paulla eu pot sa zic ca ma simt foarte bine cu modul in care traiesc.Ma simt foarte odihnita si plina de energie.Cand eram copil, sincer ma simteam obosita si nu imi pica deloc bine.
Cu petitiile nici eu nu le'as semna.Pentru ca pot sa se adune si milioane de semnaturi ca tot nu sunt luate in seama.Nu poate nimeni sa ii impuna cuiva sa nu consume ceva anume.
Nici eu nu pot sa zic ca as crede in reincarnare.Era doar o idee.
In cazul unei crime, sunt multi care o merita.Multi au viata si si'o irosesc batjocorind alte vieti.In cazul lor as inchide ochii.Acum e si chestia ca nu poti sa stii cum e un om si oricare ar fi motivul tot crima ar fi.Toti ne ducem candva si nu conteaza modul sau contextul.Dar aici intervine ideea ca nimeni nu are dreptul sa ia o viata.Si ar trebui aplicata si in cazul animalelor.Cum zicea si @lupuvictor, animalele sunt aduse fortat pe lume.
Astea au fost instinctele si nu doar ideea de a consuma carne, ci si multe altele sunt intr'un fel impuse de mici copii.Dar avand creier, fiecare trebuie sa isi ia propria decizie asupra modului de viata, a crezului etc. Daca cineva consuma carne(asta fiind subiectul in cazul de fata) si a gandit ca asa e bine, bun nimic de zis.Crimele nu se opresc oricum.Dar sunt multi care fac chestia asta doar din obisnuita si din "traditie".Asa au fost invatati si respecta lucrul asta fara sa analizeze situatia.
Despre criminalii nepedpsiti, stii cum e, cei mai mari criminali sunt in libertate.Degeaba sunt inchisorile pline daca nu cu cine trebuie.

| unu a răspuns:

Aici sunt doua chestiuni: sa-i convingi pe oameni sa fie vegetarieni; sa-i obligi prin legi pe crescatori si producatori sa trateze animalele mai bine. A doua chestiune este mai importanta decat prima.

| Luori a răspuns:

Oamenii sunt animale in multe privinte. Este ciclul vietii, sa zicem. Un peste mai mare mananca un peste mai mic, puiul mananca rama, pisica mananca puiutul s.a.m.d. Animalele vaneaza, dar oare nu si oamenii? Bine, ti se da totul pe tava uneori. "Eu pot sa-ti dau multe argumente ca nu suntem facuti sa mancam carne" - exista dovezi cu macar una in plus pe langa cele pe care tu le poti aduce, ca omul este omnivor, deci nu numai vegetarian.( cateva exemple, cam banale si destul de la vedere: dantura-avem 2 canini, pentru ce folosesc? Pentru rontairea semintelor?; organismul nu are nevoie de ce contine o mica parte dintr-un animal? Eu zic ca da; tu? )
Si te legi de animale? Dar pana la urma, de ce sa nu ne para rau pentru o planta? Ea nu ne face bine noua, nu are viata?!

Iubesc animalele, dar nu trec 2 zile fara sa nu ma infrupt. E chiar numai vina mea?

| VladSilviu a răspuns:

Lupuvictor dupa parerea mea daca ai avea grija de un porc eu zic ca te-ai atasa de el. sau de orice alt animal, sai dai mancare, sal ingrijesti ect. E imposibil ca dupa (un ex: 5=6 luni) de stat cu un animal sa nu te atasezi de el.
toata lumea sa zica ce vrea, no mai crede asculta inima...
Succes!

| DoarOana a răspuns:

Buna lupuvictor.
Un subiect care vad eu ca isca controverse, fiecare venind cu propia lui parere de ce e bine si de ce nu e bine sa omoram porcii, gainile etc.
Cum afirma Raul9004, totul depinde de origine si de cum ai fost crescut. Daca esti o familie de vegetarieni, te obisnuiesti de la inceput cu asta si poti dormi noaptea linistit ca nu ai mai ucis un animal.
Eu am fost atasata de un pui de gaina pe care l-am primit in gluma de la niste prieteni. Stiau ca sunt iubitoare de animale asa ca mi-ai adus un puisor de gaina de cateva zile sa-l ingrijesc. Eu si 2 persoane am avut fiecare cate un pui de gaina si se pare ca al meu a fost singurul care a trait. Pentru ca era foarte mic, am fost nevoita sa il tin in casa, la un moment dat puiul nu putea sa stea singur asa ca l-am luat in camera si in timpul zilei statea cu mine. Cand a ajuns la maturitate, iti dai seama ca nu am putut sa il omor pentru ca l-am avut din prima saptamana de cand a fost el lasat pe lume asa ca l-am dus afara intr-un fel de cotet. Ce-i drept am avut si noroc pentru ca stau la casa. Dupa 6 ani, gaina a murit.
Nu ar trebui sa omoram pentru hrana, dar de unde crezi ca am inceput noi sa omoram mieii de Paste? Biserica ne invata ca mieii sunt jertfa lui Iisus. Deci unde e adevarul pana la urma?
Oricum deocamdata noi omoram cu salbaticie cainii si pisicile, animale pe care trebuie sa le protejam asa ca ce sa mai vorbim de gaini, porci si miei?
Pa, pa

Răspuns utilizator avertizat
| lupuvictor explică:

Ddooddoo30 dar de ce te asemeni tu oare cu animalele? Si ce argumente stiintifice poti sa-mi dai tu ca esti carnivor.Eu pot sa-ti dau multe argumente ca nu suntem facuti sa mancam carne

| lupuvictor explică:

IceShadow,cine te invata pe tine? Tu nu ai minte sa gandesti? Chiar asa mergem ca oile dupa cioban?