| marissa a întrebat:

Tatal meu a fost operat pentru. un triplu bypass.Are 71 de ani.Se reface bine si vreau niste retete culinare dietetice.Inainte manca dietetic pentru. hiperaciditate gastrica (in tinerete a avut ulcer gastric). Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
auran
| auran a răspuns:

Cu siguranta un nutritionist te-ar ajuta mult mai bine (a avut si tatal meu ceva asemanator)
iata cate ceva: de evitat mancarurile care constipa sau produc gaze - gen, fasole boabe, mazare, cartofi, varza;
totul trebuie facut in baie de aburi, fiert, gratar sau la cuptor; fara grasimi, fainoase, dulciuri; pentru o perioada este bine de evitat citricele (sau daca totusi doreste, a se da numai sucul acestora, deoarece pulpa fermenteaza in stomac), mere, pere coapte; fara tocaturi;
ce sa zic este un stil de viata destul de dur dar, daca isi doreste sa fie alaturi de voi mai mult timp trebuie sa se "sacrifice " pentru o perioada
Multa sanatate si sa auzim de bine

1 răspuns: