| Rux_5597 a întrebat:

Tatal meu sufera de diabet zaharat( de 8 ani) si de trei luni a inceput sa isi injecteze insulina( inainte lua pastile). De cand isi administreaza insulina a devenit depresiv si vorbeste despre moarte. Eu ma gandesc la faptul ca sufera de depresie deoarece are toate simptomele acesteia, insa, nu ar vrea nici in ruptul capului sa consulte un psiholog sau sa vorbeasca despre asta. In ultimul timp este mai retras si irascibil, nu vorbeste despre ce il doare.
Ce antidepresive am putea sa'i dam tinand cont ca are diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu poti sa dai unui diabetic orice tratament. Ar fi bine sa il insotiti la urmatorul consult de diabet si sa ii spuneti doctoritei ca il framanta ceva. Poate in fata medicului va recunoaste ca are o problema si acesta il va indruma unde trebuie. Tatal tau are nevoie de tot sprijinul posibil din partea voastra. Gandeste-te cum ai reactiona tu sa aflii ca vei fi dependent de injectii si profile glicemice toata viata. Sa stii ca stresul este extrem de nociv pentru un pacient diabetic, creste gicemia.

| Zenithf a răspuns:

Oricat de sumbru este, diabetul este o boala ca oricare alta, si in pofida tuturor tablourilor evolutive, este una reversibila!
Incurajeaza-l pe tatal tau si cautati ce se poate face in acest caz, am citit despre cure cu papadie si altele, o astfel de cura ar putea fi lucrul de care are el nevoie. Inclusiv, sau mai ales, pe plan psihologic, sa stie ca exista ceva ce-l poate ajuta sa scape de injectiile zilnice va fi ceva benefic. Eu am intrat pentru cineva intr-un forum antidiabet, aici este adresa mail: antidiabet@ymail.com
Este foarte important pentru tatal tau sa aiba sustinerea intregii familii, poate sa va schimbati toti meniul pentru el (dar si pentru voi), mancati mai multa hrana naturala s. a. m. d.
Cura impotriva depresiei este speranta.
Si nu uitati de Dumnezeu, este vreun lucru care Lui sa-i fie cu neputinta?

| Dianné a răspuns:

Sincer, eu nu stiu de ce puneti astfel de intrebari, aici pe tpu.Nu sunt medici pe`aici! Iti recomand sa il chemi pe doctor la domiciliu daca tatalu tau nu vrea sa se deplaseze.Incurajeaza`l, si nu mai vorbi cu el numai despre asta! despre orice, dar nu despre boala!

Pupici kiss

| Claw a răspuns:

Antidepresivele produc dependeta, e un droghappy, nu ti le recomand. E si normal sa fie depresiv cu tot ce s-a intamplat. Cel mai bine e sa consultati un psiholog, chiar daca vrea sau nu, e vorba de viata lui si a voastra implicit.De la depresie la suicid nu e decat un pas, asa ca faceti ceva cat timp mai puteti, cu sau fara acordul lui.happy
Succes!

| foxi a răspuns:

Diabetul e o boala.care mori cu ea, nu de ea! sper ca ai inteles ca daca respecta indicatiile medicului e ok!

| CRISTINA9090 a răspuns:

Pai nu stiu. dar vorbeste cu iel si convigel sa consulte un doctor...pentru ca nu ii de joaca cu asa cevasadimi pare rau pentru el sad

| Maria2894 a răspuns:

Nu recomand antidepresive.Studiaza de pe internet despre aceasta boala, sunt oameni care ajung la o virsta inaintata cu aceasta booala daca au grija de ei. Tatal meu sufera de diabet de 17 ani a fost pe insulina tot acest timp.Trebuie sa tina dieta stricta, o alimentatie corecta, si insulina la timp.Cred ca s-a inchis in sine pentru ca ii este frica si este si o oarecare durere fizica.Trebuie sa vorbesti mai mult cu el. Daca va respecta regulile o sa se simta bine.Bafta...