| anonim_4396 a întrebat:

Te poti expune la vreun risc daca faci sex oral neprotejat? ce boli transmisibile poti lua prin sarut?(saliva)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OnWeed a răspuns:

Poate nu este treaba mea sa ma bag, dar as dori sa imi spun parerea. Eu zic ca sexul anal si oral nu sunt nimic altceva decat o prostie. Sincer... eu am realizat asta cand chiar am simtit ceva pentru o fata si parca nu ma puteam imagina intr-o astfel de situatie cu ea. Parerea mea e ca un sarut reprezinta mult mai mult.

Scuze ca m-am bagat.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prin sex oral poti lua toate bolile care se pot lua prin contact sexual: HIV, hepatite, sifilis, blenoragie, etc. De exemplu, se apreciaza ca riscul de a lua HIV orin sex oral de la un partener infectat este 9% pentru fiecare contact sexual.
Prin sarut se pot lua: mononucleoza infectioasa, herpes, streptococ beta hemolitic, stafilococ, candida.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Tocmai ţi-ai răspuns la întrebare!
În afară de boala sărutului (mononucleoză), sexul oral neprotejat te poate "dota" cu: candidoză, herpes, sifilis, gonoree, chalmydia.
Pa, pa.

| Cavani1999 a răspuns:

Prin sarut se ia sifilisul.