| Lala20 a întrebat:

Te racesti daca nu porti iarna sapca/caciula? Pana acum mereu am purtat (la cererea alor mei) dar acum pare destul de penibil. Aproape niciuna din prietenele mele nu poarta, sau cel putin nu in fiecare zi de iarna. Te imbolnavesti de la asta? Pentru ca teoretic numai de la bacterii/virusi te racesti nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonima_9977 a răspuns:

Este foarte probabil sa racesti, nu numai de la virusi ci si de la curentul care te va trage daca nu porti ceva...Eu te-as sfatui mai bine sa ai grija mai mult de sanatate decat de alte aspecte, dar ca sa le impaci pe amandoua si sa nu mai pari penibila cumpara`ti ceva care sa te reprezinte sa fie la moda si in special sa te simti tu bine cand o porti. Poti incerca ceva de genu`:

http://www.sunnyday.ro/index.php?categoryID=78

http://www.google.ro/......tp?/imgres

http://www.envy.ro/moda/Accesorii/Caciuli-si-basti

10 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

In primul rand, nu racesti de la frig, ci de la alti factori pe care ii genereaza frigul. Poti tu sa stai mult si bine intr-un mediu steril dar foarte friguros si nu vei raci (dovedit pe Discovery.).
Apoi... penibil este doar ceea ce mintea ta spune ca este penibil. Daca vrei sa fii originala atunci crede in tine. Mie mereu mi-a placut confortul personal, decat moda cretina in care trebuie sa iti inghete urechile si sa ajungi acasa cu dureri de cap de la viscol si ger. Mai bine ma imbrac serios, dar sunt eu sanatos, decat sa bravez aiurea (sau sa nu par penibil in fata unor asa-zisi prieteni superficiali) si apoi sa stau in medicamente.
Crede-ma port caciula si in august sau septembrie daca afara se fac 5 grade (la Brasov se mai intampla) si nu ma intereseaza de parerile cretine ale colegilor sau ale altora... Pe principiul "Eu Sa Fiu Sanatos! ".

| pepe a răspuns:

Poţi răci, poţi face sinuzită.
Mai bine să previi decât să tratezi.

| Lala20 explică:

Bine pai baietii pot purta ca ei n-am treaba cu parul sau ceva :-J
Oricum mersii de sfaturi.

| Lala20 explică:

@mihaibrasov crede-ma ca nici eu nu-s asa cum crezi tu ca as fi. Dar stiam de la fratele meu ca nu racesti de la frig si aceasta era intrebarea mea: daca e adevarat sau nu. Pt. ca daca e adevarat (dupa cum s-a demonstrat) nu ar trebui sa porti sapca nu?thinking

| doar.pt.voi. a răspuns:

Buna. Da te racesti, si te vei avea probleme cu capul(dureri mari). Nu acum, dar dupa 25 de ani sa vezi cum apar durerile.Si mia mi se pare penibil ca sa port caciula iarna, chiar daca e frig, ninge, viscol etc. Dar ce sa facem, mai bine ne protejam decat sa ne imbolnavim. Sper ca ti-am fost de folos. baftahappy

| ThinkPink a răspuns:

Tin de cald, eu port doar sepci, sa nu aud de caciuli laughing

| imortal a răspuns:

Buna asta cu "te racesti" laughing de ce toti parintii ne streseaza sa stam cu capul acoperit pe o vreme nefavorabila? pentru ca prin cap iese toata caldura, astfel cu capul acoperit pastrezi kldura in corp cat mai mult timp si o sa te simti mult mai bine

| JustMelavJustMe a răspuns:

Nu tocmai... poti raci daca nu ai un sistem imunitar puternic, dar poti face mai multe boli daca cumva e pre frig afara! gen :pneumonie sau alte de-astea...cand suntm mai mult de - 5 grade celsius e reocomandat sa se poarte cacila, manusi, fular! Frigul e tare periculos, nu te juca nici cu focul si nici cu frigul!

| aLL3xandra97 a răspuns:

Si ai mei imi faceau asalaughing
dar cand ieseam din casa mi-o scoteamlaughing
eu am facut asa in fiecare iarna si nu am patit nimicwinking
dar acum depinde si de organism.

| elena17pb a răspuns:

Depinde de organism. ex fratele meu raceste daca nu poarta caciula(si are 24 ani) iar eu (13 ani)nu racesc daca nu port caciula.