| anonim_4396 a întrebat:

Prietenele mele tot ma intreaba, daca imi fac iubit cat mai repede posibil(ele fac parte din anturaj).Am avut relatii, dar ultima a fost acum 6luni.Simt ca ar vrea sa ma intimideze, poate ca faptul ca eu nu imi fac relatii de 10 ori pe am ca ele,considera ca eu as fi "copilaroasa" si ele cine stie ce fete "mature".Ele sunt genul care s-ar arunca in relatii cu aproape oricine,dar eu sunt mai selectiva,si am standarde mai inalte,vise mai inalte,sunt mai pretentioasa. Fata de ele,eu nu imi cumpar in fiecare saptamana haine,am purtat o geaca toata iarna,iar ele le-au schimbat de nu stiu cate ori,si ma simt naspa cand ele le tot schimba des. Avem acelasi stil de imbracaminte(sa nu se inteleaga ca sunt complexata si de felul in care ma imbrac,imi place putinul pe care il am). Insa ele se cred superioare, si mereu cand am dreptate, ele au dreptate, si iese cearta.Nici nu pot sa le las sa ma joace in picioare, dar parca as fi data la o parte, pentru ca cica"eu as fi foarte timida, si tacuta"dar restul din clasa spun opusul.Plus. ca,comunic si imi face placere sa cunosc oameni noi,si daca as fi intr-un grup nou,as comunica si ar crea legaturi,dar si amintiri.Una dintre ele mi-a "furat" bff-ul,s-au dat toti fostii mei la ea,fix dupa o zi sau doua si e foarte naspa,ca baiatul pe care il placi si dupa care suferi, sa il prinzi de mana cu "prietena ta". Poate ca nu e momentul potrivit sa scriu toate astea, dar cu siguranta seara cand vin de la scoala, simt acel complex de inferioritate.In weekend ma simt normal,adica sunt eu insumi. Oamenii timizi imi zic ca nu as fi timida,chiar deloc. Poate ca totul pare intortocheat,la cum explica-i, dar daca prinserati ideea despre ce este vorba, sa imi lasati un sfat, cu siguranta ma va ajuta.As vrea sa ma duc la scoala si sa stiu ca nu ma duc cu "o greata",plus ca pe langa bully din partea anturajului, am si din partea unui profesor, deoarece aveam inainte cea mai mare nota la materia respectiva, pana a venit el.

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Madalina viata in scoala e grea. Fetele pe care le numesti prietene de fapt nu-ti sunt prietene. Sunt niste pitipoance increzute. Nu le lasa sa te schimbe dupa tiparul lor. Fii tu insati. Simte-te bine in pielea ta pentru ca esti o fata foarte OK. Chiar daca nu iti vei gasi un prieten potrivit in scoala il vei gasi tu mai tarziu. Incearca sa-ti gasesti prietene mai apropiate de stilul tau. Cu siguranta exista macar una. Cand ai o prietena care te intelege totul pare mai simplu.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stiu ca te crezi mai mare si mai desteapta decat esti la 16- 17 ani, dar adevarul este ca esti inca un minor si esti sub tutela parinteasca pana la 17 ani.
este dovedit stiintific ca lipsa somnului de noapte duce la tult\burari si probleme grave neurologice si psihiatrice. ca atare, parintii tai te forteaza sa faci ceea ce trebuei sa faca toata lumea.
Sunt 2 hormoni vitali functionarii creierului, serotonina si melatonina, care se produc NUMAI CAN DORMIM si nu mai intre 10 seara si 2 noaptea. Nedormind intre orele alea, lipsim creieruld e cei doi hormoni vitali bunei dezvoltari si sanatatii noastre mentale.
Asadar, ceea ce acum consideri nedrept, e ste de fapt foarte drept si foarte nromal, ca sa fii foratat sa faci ceea ce trebuie, sa te dezvolti sanatos si armonios.
Pari a fii un copil cu probleme, odata ce pe ascuns te saruti cu baietii si te intalnesti cu ei.
Deci, ceea ce vrei tu acum nu-i normal si nici sanatos, pentru ca esti inca micuta si trebuie sa asculti de parintii tai.
Dupa varsta de 18 ani, poti sa-ti ie bocceaua si sa te muti unde vrei tu si sa faci ce vrei tu. pana atunci, esti in custodia parintilor si nu ai de ales, decat sa-i respecti si sa-i asculti in totalitate. Intimitatea de care vorbesti se refera la wc si baie, unde nu cred ca intra nimeni nu tine. deci, nu ai motive sa ceri nimic, maia les cand parintii nu-si permit sa inchirieze case mari, ca sa-ti ofere tie confort separat.
In ce priveste viata sociala la 14-15 ani, nu exista asa ceva!
Dupa 18 ani, poti sa ai tot ce-ti doresti, dupa ce-ti iei valiza si pleci din casa lor! atata vreme cat traiesti in casa lor, esti obligata sa-i respecti si sa le respecti regulile parintilor.

| HatzzzJhonule a răspuns:

Fi cine ești tu.
Și nu te mai gândi la ce spun alți. Te susțin.