| Trrranquila a întrebat:

Tensiunea arterială 101/52 e mică la vârsta de 13 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StartingANewLife a răspuns:

Tensiunea arteriala a unui copil de varsta ta se incadreaza in urmatoarele limite:
90-110/60-65. la tine tensiunea sistolica (101) se incadreaza in limite insa cea diastolica (52) este usor sub limitele normale. asta nu strebuie sa te sperie, pentru ca diferenta este foarte mica.
sincer iti spun ca am intalnit numerosi pacienti care au o tensiune normala mult mai mica, fara sa prezinte niciun fel de probleme.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E buna.Vezi in josul paginii.
Sursa:http://www.centrofarm.ro/masurare_tensiune_arteriala.html

| xFlorin a răspuns:

Pentru varsta ta este ok.

| Androphyla a răspuns:

Tensiunea normala e 120/50, deci a ta e ok la varsta aia.

| darrio2007 a răspuns (pentru Androphyla):

Ce spui tu este la adulti.

| Androphyla a răspuns (pentru darrio2007):

Am specificat ceva daca nu ai fost atent.

| darrio2007 a răspuns (pentru Androphyla):

Ai deschis linkul de la raspunsul dat de mine la aceasta intrebare?

| DaavidARHI a răspuns:

Eu cred ca e normala, dar ar trebui sa consulti un Doctor pentru analize si tensiune.