| BLABLAGAGA a întrebat:

Tratamente pentru tensiunea arteriala

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Tensiunea arteriala (TA) reprezinta presiunea exercitata de coloana de sange asupra peretelui vascular, in special asupra tunicii interne-endoteliul) in timpul contractiei si relaxarii ritmice a inimii. Tensiunea arteriala normala este situata de obicei in jurul valorii de 120/80 (sistolica/diastolica). Oscilatiile semnificative ale tensiunii arteriale se impart in: hipertensiune si hipotensiune.
Hipertensiunea arteriala (HTA) este tensiunea arteriala ale carei valori tensionale sunt peste 140/90 mmHg, indiferent de varsta.
Hipotensiunea este termenul medical ce desemneaza o valoare scazuta a tensiunii arteriale (mai putin de 90/60).
Tu la care dintre cele doua situatii soliciti tratament? In alta ordine de idei, in cazul oricareia dintre cele doua situatii, pacientul trebuie sa se prezinte la medic pentru o evaluare si pentru stabilirea cu exactitate a diagnosticului si a cauzelor, pentru a putea beneficia de un tratament corect. In rest, sanatate maxima!