| mariuschakra12 a întrebat:

Terapia cognitiv comportamentala poate elimina gandurile negative? Daca da, cum? Asa putin explicit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Am fost, e frectiune, bla bla bla si atat, si nu am fost doar lal un psiholog, gandurile nasoale in depresia anxioasa veneau cand era mai grava treaba, si dispareau de la sine cand problema mai dadea inapoi adica cand un trat mai mergea, altfel nu.

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Cum... comportamantală. Comportamentul înseamnă acțiune concretă. Se execută acțiuni concrete care fac că te ancorezi în prezent. Te determină să te focuzezi asupra prezentului în mod pozitiv., și nu ai timp să rumegi gânduri negative.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pai nu asa merge, trebuie invers, sa faci ca acele ganduri sa dispara de la sine, ca asa e omu sanatos, si asta se face cu tratament adecvat, psihoterapia in asta e vrajaeala, aia boala psihica, nu e doar eroare de gandire, comportamente deviante si altele de genul, ca sa mearga la psiholog.

Ca dovada ca la multi tratamentele dau rezultate serioase pentru ca abordeaza chestia corect si anume elimina cauzele problemei adica ia acele ganduri, nu pe dos adica sa te feresti de acele ganduri care exista inca.

Si daca ai timp si daca nu, nu ai voie sa ai gandurile alea.

Si doar nu-s beat sa nu-mi dau si eu seama sa ma ancorez in prezent, nu trebuie sa dau aluia minim 150 lei pe 50 de minute ca sa-mi zica ce stiu deja.
Un om okey, de la sine e ancorat in prezent, nu sta sa-si puna problema sa fie.

| Mosotti a răspuns (pentru mariuschakra12):

Pai cum anume, zice ca sa realizezi ca gandurile alea nu-s okey, sa nu te mai gandesti acolo, sa faci altele sa te distragi, si porcarii din astea.

Insa gandurile alea tot vin pentru ca boala nu e tratata, deci abordeaza invers problema, te face sa te opui a ceva ce NU trebuie sa mai existe, adica vrea sa te faca de fapt, ca nu face, te chinui mai mult.

De ex un om sanatos poate sa se relaxeze cat vrea ca e ok, pe tine te-ar pune sa ai activitate cat mai mult ca sa fi distras, iar o idiotenie, adica asta duce la oboseala si stres in plus pe de alta parte.
In loc sa ia gandurile alea si s-a terminat problema de la sine, dar psihoterapia nu le poate lua.

Adica cu alte cuvinte te pune sa franezi cand acceleratia tot incearca sa faca masina sa mearga, in loc sa opreasca acceleratia si e okey de la sine.
Cred ca ti-e clar acum.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Ai fost, sau vorbești din auzite? Eu am fost și stiu ce spun.

| sadrian46 a răspuns (pentru mariuschakra12):

Te duci la terapeut și afli ce îți propune el. Dacă te aleargă un tigru, sau chiar un câine turbat, ai timp de gânduri negative? Ele sunt apanajul omului care are timp și își permite să le aibă. că nu are altă treabă mai importantă.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Si ce e asta sa te alerge? Asta duce la stres si oboseala inutila.
Trebe sa fie ca un om sanatos, fie ca alearga sau nu, gandurile negative sa nu prea fie, ca la el e ceva patologic, nu e vb de ganduri negative normale, el are tulb obsesiv compulsiva adica TOC, si asta e o boala serioasa, in general asta necesita tratament.

Trebe sa fie adus sa nu mai aiba acele ganduri, nu sa se opuna lor, asta nu intelegi tu.
Cauza lor trebuie anihilata adica boala, nu sa te bati cu boala la infinit.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Am fost, e frectiune, bla bla bla si atat, si nu am fost doar lal un psiholog, gandurile nasoale in depresia anxioasa veneau cand era mai grava treaba, si dispareau de la sine cand problema mai dadea inapoi adica cand un trat mai mergea, altfel nu.

| Mosotti a răspuns:

Eu cand am intrebat pe psihologi cum se ajunge sa se rezolve problema, sa-mi zica mecanismul, nu au stiut sa zica, ziceau "nu e ca la matematica, nu pot sa va zic exact".

Dupa mine nu le prea elimina, medicatia le face sa dispara de la sine si gata, nu sa te lupti cu ele cum zice psihoterapie care chipurile are tehnici sa lupti cu ele.
De ce sa ma lupt cu ele cand pot face sa dispara pur si simplu cu un trat bun?!

| dinaprilie a răspuns:

Vrei sa iti reprogramezi procesorul? E panica?

| HelpingHands a răspuns:

Știu că întrebarea e legată de terapei cognitiv comportamentală, dar dacă vrei te pot ajuta cu un sfat ce nu are legătură cu asta, din câte știu.

Ca să scapi de gânduri negative, roagă-te la Dumnezeu! Trebuie să combați acele gânduri cu un monolog interior pertinent. Dacă îți vine de exemplu gândul: băi frate, nu o să mai scăpăm niciodată de covid-ul ăsta, că nici un tratament nu oferă soluții permanente! Atunci, imediat combați gândul acesta spunându-ți următoarele vorbe: nu-i chiar așa! uite, oamenii nu mai poartă măști, nu am mai auzit pe nimeni în ultima vreme să se îmbolnăvească, lucrurile merg bine și poate că natura ne va înzestra cu anticorpi în timp pentru a putea continua ca rasă! Vezi? Ai combătut un gând negativ! Trebuie să faci o muncă psihologică cu tine însuți!

| Patriotul2689 a răspuns:

Slabe șanse, dar depinde și cum o faci. Singură, terapia nu are niciun efect; dar, terapia combinată cu post, rugăciune, spovedanie și mers la biserică poate face minuni. Cum zicea și Mântuitorul: la Dumnezeu toate sunt cu putință.