| Casandranebuna a întrebat:

Testele ADN pot fi si greșite?
P.S:Nu știu dacă e bună categoria

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi gresite doar daca nu se respecta procedurile de de prelevare si testare, altfel n-au de ce sa fie gresite.

| Simpatic a răspuns:

Pai nu stiu exact procedura dar acum se fac de catre aparate, echipamente nu ca alta data.
Posibil sa poata sa se greseasca daca e vorba de o eroare umana.
E ca si cum ai spune un sudor care face de 30 de ani poate gresi o sudura, da o poate gresi daca e prost in rest nu are voie, pentru ca experienta lui e maxima.

| doctorandus a răspuns:

Testele ADN pot fi facute la diverse nivele de precizie. De ex. pentru a distinge intre doi gemeni univitelini, testul costa circa un milion de Euro sau chiar mai mult.

| gabicoo a răspuns:

Ce? Vrei să știi dacă e al tău?
Dacă e negru nu te mai obosi! Sigur e al tău!
laughing

| Zuzu1991 a răspuns:

Da, dar extrem de rar
ignorand ideea evidenta ca, daca nu sunt facute corect, evident ca sunt gresite, mai e si ideea ca un test ADN este foarte scump, iar versunea ieftina poate gresi intre gemeni identici

insa cea mai tampita greseala e o himera, adica o persoana care a avut un gemen identic, dar care s-a absorbit in ea si deci are 2 tipuri de adn, am vazut documentar, autoritatile de rahat americane AU TORTURAT o femeie cu hartuieli si amenintari, ca ii iau copii avea 3 si nici unul nu avea adn-ul ei, era insarcinata cu al 4lea si dupa ce a nascut i-au facut test adn imediat si au constatat ca nu are adn-ul ei, asa ca (IN SFARSIT) i-au facut biopsie la ovare si au testat adn-ul din ele, sa constate ca nu era adn-ul ei... insa, pana atunci, mai bine avem incredere intr-un test "sigur" decat in faptul ca totul dovedea ca aia sunt copii ei angry