| SlenderMan299 a întrebat:

Testul din scaun pentru Helicobacter Pylori este mai precis decat cel din sange?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Testul pentru Helicobacter Pylori se face din scaun.
Daca s-ar gasi si in sange, atunci bolnavul ar fi deja pe cale sa moara sau chiar mort.

| SlenderMan299 explică (pentru Bula):

Pai am fost testat de respectiva bacterie cu ajutorul unei monstre de sange, deci practic după spusele tale sunt pe cale sa mor sau chiar mort? Urmează să fac testul și din scaun deoarece am auzit că e mai precis ca cel din sânge.

Bula
| Bula a răspuns (pentru SlenderMan299):

Daca ti-au gasit si in sange, atunci e grav!

| gabicoo a răspuns:

Testul din sânge e pentru anticorpi. E destul de precis! Pentru o a doua opinie e bine să faci și testul din scaun!
Nu testul e problema! Tratamentul! E foarte dur - înghiți un pumn de pastile timp de 2 săptămâni și nu scapi total de helycobacter. Dacă nu respecți interdicțiile alimentare după 2 ani revine!

| SlenderMan299 explică (pentru gabicoo):

Cunosc 2 cazuri de persoane cu Helicobacter. Primei persoane i-a iesit in sange, iar celeilalte in scaun. De acum sper sa fie Helicobacter pentru că m-am saturat să zbor din tratamente in tratamente, din doctori in doctori și oricat de nasol ar fi tratamentul, dacă mă face să mă simt mai bine, este binevenit.