| papuciirupti a întrebat:

Testul Helicobacter pylori este decontat de stat pentru studenti/elevi? unde se poate face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexCristi97 a răspuns:

Doar in cazul in care esti internat cred ca se fac analize gratis. Stiu ca am fost internat pentru gastrita/ulcer si au fost nevoiti sa imi faca mai multe analize si teste, au descoperit ca nu e vorba nici de gastrita nici de ulcer dupa care mi-au spus ca trebuie sa fiu internat minim 5 zile pentru ca analizele sa fie decontate de stat.

| papuciirupti explică (pentru AlexCristi97):

Gastrita asta sau ulcerul cum se manifesta la tine?
sunt curios deoarece inca nu stiu ce problema am...

| AlexCristi97 a răspuns (pentru papuciirupti):

M-au tinut 5 zile in spital fara sa imi puna un diagnostic bun, pe fisa de externare au scris ca am avut indigestie si ca m-au tratat laughing. Din familie am sensibilitate la stomac, tata a avut ulcer. In general primavara si toamna am probleme, am gaze, dureri slabe rareori.
Probleme grave am in cazul in care beau lapte, atunci am ajuns in spital pentru ca am baut o cana cu lapte si 3 zile n-am putut sa mananc si sa beau nimic pentru ca aveam dureri ingrozitoare de stomac, stateam ghemuit si plangeam si aveam 15 ani si nu-s genul sa fiu sensibil la durere.
Fii atent la alimentatie si daca e ceva ce mananci des si incearca sa il elimini din alimentatie. Daca obisnuiesti sa bei lapte, sanse mari sa fie cauza. Eu as zice ca ceea ce ai tu (am vazut cealalta intrebare) e ceva intoleranta la un aliment.

| papuciirupti explică (pentru AlexCristi97):

Pana acum nu am mai avut problema asta. țin minte vara trecuta mâncăm mereu fasole cu usturoi care e preferata mea și nu aveam gaze. au apărut ușor cam de la începutul anului urmând sa se accentueze și acum nu le mai pot da de cap. sa știi ca de la lapte am observat și eu... nu am mai baut și nici mâncat ceva care sa.l conțină dar tot nu îmi trece... ultimele doua săptămâni am mâncat în mare parte supe și am băut ceaiuri de toate plantele aproape cu zeama de lămâie și degeaba.

| AlexCristi97 a răspuns (pentru papuciirupti):

Gastrita si ulcerul se manifesta cu dureri, deci poti sta linistit din punctul asta de vedere.
La tine e ceva legat de alimentatie, poate mananci pe graba sau haotic... oricum carbunele medicinal sau espumisanul, pe mine nu m-au ajutat aproape deloc plus ca tinand cont ca nu e o problema care a aparut brusc, medicamentele alea doar iti vor ameliora simptomele dar cauza ramane nerezolvata

| papuciirupti explică (pentru AlexCristi97):

Cărbune încă nu am luat. espumisan și kebene dar nu dau mai multe mici ci mai mputin mari laughing) le strânge în pungi mai mari... am sa fiu atent sa vad care aliment este de tot nu îl găsesc

6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Cu trimitere de la medicul de familie la orice laborator care il face, are contract cu casa de asigurari si mai are fonduri.