| Th3AbSinTh3 a întrebat:

Tibie învinețită...
Salut! M-am lovit destul de rau acum doua zile la tibie și s-a învinețit pe o suprafața de 10 cm pe langa lovitura. Nu pot sa spun ca ma doare, daca apas simt disconfort, mai simt din senin cam la o ora câte o intepatura ce dureaza vreo doua secunde. Mi-a cam amortit si s-a umflat. Ieri nu era atat de vânat piciorul, azi s-a extins.
Mâine ma duc la medic, dar linistiti-ma putin, e normal?
Azi am inceput sa pun si gheata, cam tarziu...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nevoie sa te dcui la medic pentru o vanataie, oricum nu are ce-ti face, decat sa rada si sa te trimita acasa.
Va trece intr-o saptamana, fara sa-i faci nimic.
Va fii dureros locul lovit cateva zile, d upa care trece!
Gheata pusa acum, nu mai face nimic, asa ca poti renunta la ea.
Ignora piciorul ala ca nu-i rupt, doar o vanataie banala si atat.

| MihaiNicu23 a răspuns:

E normal ca e din cauza loviturii.

| LLL5555 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa pastrezi zona curata, ferits de microbi. In privinta asta poti sa iti pui un pansament de acela mare peste locul invinetit. Apoi nu mai apasa. Iti favi rau singur