| anonim_4396 a întrebat:

Știu ca v-am zăpăcit dar este foarte rău cu acest chist pilonidal..Am fost operat ieri pentru abces pilonidal și acum suport pansarea cam zilnica.intrebarea mea este dacă aceasta infecție revine de ce prima data se face drenarea și apoi dacă recidivează vine și excizia? Este posibilitatea ca după drenare sa nu mai apara? Am citit la unii oameni ca le-a apărut iar doctorul a zis ca se poate sa nu mai apara sau sa apara. Deci? Nu e valabil pentru toți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Fiecare corp e diferit, la unii poate aparea, unii nu. La fel cum unii pot manca arahide si fluiera, si altii daca gusta una fac soc anafilactic si cad pe jos.

| Cristian9616 a răspuns (pentru Wr3nch):

Am înțeles. Oare chistul care rămâne acolo curățat. Dacă te îngrijești și tot nu cred ca va mai apărea. Doctorul a spus ca o sa curețe mai adânc și ca ma va durea pentru a evita o recidiva. Mulțumesc de răspuns sper sa nu mai fie nevoie de o alta operatie

| Wr3nch a răspuns (pentru Cristian9616):

Pentru un raspuns mai detaliat incearca pe RoMedic, acolo comenteaza si medici care se pricep mai bine ca si comunitatea TPU.

| 4ndr33y a răspuns:

Te-am intrebat daca ti-au facut incizie sau excizie si nu mi-ai raspuns. La incizie, exista sansa de recidiva, la excizie aproape nule.

| Cristian9616 a răspuns (pentru 4ndr33y):

Doar a curățat nu a scos chistul afara. de aia întreb de ce nu se face direct excizia sa scoată chistul. Dar a zis ca a curățat mai adânc pentru a evita o revidiva de aceea întreb dacă sunt șanse asa mari de recidiva

| 4ndr33y a răspuns (pentru Cristian9616):

Sa iti zic care e diferenta. La exicize se taie tesutul de jur imprejur, adica se extirpa chistul integral.
La incizie, se taie chistul, se curata si se dezinfecteaza.
Acum ce a vrut sa zica doctorul, nu stiu, timpul va spune.
Eu am facut incizie, am avut un chist urias, au trecut mai bine de 7 ani si n-am mai avut probleme dar nu este exclus sa reapara nici la mine, mai ales ca n-am facut excizie pentru ca se vindeca greu.

| Cristian9616 a răspuns (pentru 4ndr33y):

Of asta voiam sa spun..incizie am făcut, în cât timp ti-a trecut rana ție? A durut rau pansatul?