| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am facut analize si vreau sa stiu ce inseamna PCT crescut? Am 14 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| spiridus25 a răspuns:

Procalcitonina (PCT) este un precursor al calcitoninei alcatuit din 116 aminoacizi.Este exprimata de celulele neuroendocrine (celulele C ale tiroidei, tesutul pulmonar si pancreatic). Dupa clivarea enzimatica a procalcitoninei rezulta calcitonina, katacalcin si o regiune N-terminala.
Sangele indivizilor sanatosi contine nivele foarte scazute de PCT.

Testul poate fi util in detectarea precoce a infectiilor bacteriene relevante clinic.

Nivelul PCT creste in infectiile bacteriene severe, nivele crescute fiind intalnite in septicemia de natura bacteriana (mai ales formele severe si socul septic). PCT este considerat un marker de prognostic in cazul acestor pacienti.
PCT este un indicator de incredere al severitatii si complicatiilor majore ale pancreatitei acute.
In cazul pacientilor cu infectii respiratorii nosocomiale sau pneumonie indusa de ventilatie, PCT poate fi util in luarea deciziei terapeutice (administrarea de antibiotice) si in monitorizarea tratamentului.

Nivelul PCT poate fi crescut si in unele afectiuni a caror etiologie nu este de natura infectioasa, cum ar fi:
- soc cardiogen sever si/sau prelungit
- anomalii de perfuzie ale organelor, severe si prelungite
- cancer pulmonar cu celule mici sau carcinom medular tiroidian cu celule C
- imediat dupa un traumatism major, interventie chirurgicala majora, arsuri severe
- tratamente care stimuleaza eliberarea de citokine proinflamatorii
- nou-nascuti (in primele 48 de ore de la nastere)
http://www.synevo.ro/procalcitonina/

| ihacoswhy a răspuns (pentru spiridus25):

Da, pai, am citit si eu asta de pe net...

| Zglobiu_Dan_1951 a răspuns:

TPU mai mare la analize

| Cismaru_Dorela_1969 a răspuns:

Ce valoare are Procalcitonina in analiza ta? În cazul infecțiilor virale, fungice si a bolilor inflamatorii, concentrația PCT este in jur de 1, 5 ng / ml, dar in infectația bacteriană creste de peste 5 ori ajungand in cazuri grave si la 1000 ng / ml.Ar fi utila si analiza de Calcitonina, care este un precursor al Procalcitoninei.