| AngelMuscleman a întrebat:

Tocmai ce m-am tăiat la degetu mare si am pus pe rana baneocin si vad ca degetul e umflat in zona taieturii si nu pot sal misc.ce se întâmplă de sa umflat si ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Este normal sa fie umflat pentru ca se duce mai mult sange acolo pentru a vindeca rana.
Pune Baneocin (nu trebuie sa dezinfectezi inainte sa pui Baneocin, pentru asta este Baneocinul sa dezinfecteze rana - este antibiotic), pune un plasture sau un bandaj mai mare, in functie de cat de mare rana si apoi pune niste gheata pe el pentru a reduce umflatura.

5 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Cel mai bun este baneocinul, depinde cat de adanc te-ai taiat de s-a umflat dar continua sa pui baneocin si sa andajezi chiar si de 2 ori pe zi si iti va trece

| GokuSan a răspuns:

Nu trebuia sa pui baneocin, intai dezinfectai cu betadina dupa care aplicai un unguent cu tetraciclina sau neopreol!

| GokuSan a răspuns:

Daca este umflat are puroi?
sa-mi raspunzi!
daca da, trebuie sa te examineze un medic imediat!

| AngelMuscleman explică (pentru GokuSan):

Nu are puroi, si vad ca nu mai e umflat asa tare.

| Vasilache_Stefan_1997 a răspuns:

Du-te la spital daca e grav!