| DovleacTurbat a întrebat:

Salut, acum câteva zile m-am tăiat la deget, o tăietură nu foarte mare, dar adâncă. A curs foarte mult sânge, nu se oprea așa că m-am dus la urgente.
Acolo, mă așteptam să mă coase sau ceva, dar nimic. M-au bandajat Intr un mod oribil, practic mi au strangulat degetul cu mult tifon pe care au pus și rivanol.
A 2a zi când am vrut sa dau bandajul jos, bineînțeles că sângele s-a uscat de tifon și când am tras, am rupt toată coaja de pe lungimea tăieturii și iar a început să curgă în prostie.
Am pus presiune pe deget, sângerarea s-a oprit, am dat cu rivanol și cu Baneocin pudra. Ideea este că această pudra în combinație cu sângele meu, au format o crustă de a lungul tăieturii (in prima faza, asta m-a bucurat), dar acum bucata de carne tăiată, buricul degetului practic e cam umflat. Nu mă doare când ating, doar daca pun presiune mai mare.
Întrebarea mea este daca oare aceasta umflătură reprezintă o infecție sau e un proces de vindecare?
Căci n as vrea sa mai umblu la deget, sa i rup coaja degeaba.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

În primul rand da, dacă tăietură e foarte adâncă mergi la medic și îți pune copcii.Dar dacă nu ti-a pus exista posibilitatea sa nu fi fost chiar asa grav.Sunt oameni la care le curge exagerat de mult sânge și la o zgarietura.
Acum nu zic ca astea de la urgente sunt sfinți, ca știm cu toții cum se comporta o grămadă din ei.Dar cel mai probabil a strâns ca să oprească "hemoragia", ceia ce trebuie sa înveți și tu. Daca în caz de hemoragie la un membru unde ți se permite sa strangi puțin ca să oprești sângerarea faci asta.
Plus ca da, mai bine punea betadina pe rana deschisa.Dar fiind asemănătoare astea doua poti și tu sa le fi confundat.In fond, ce sa pună?
Iar legat de bandaj.Bai dacă ai văzut ca să lipit, nu ai știut sa pui niște apa călduță când îl desprinzi? De când ești mic și îți dezlipește mama plasturele de pe genunchi ști asta.

Infecția de cele mai mult ori doare, se înroșește și face puroi mai ales la tăietură.

| DovleacTurbat explică (pentru Freya1):

Nu prea sunt genul de persoana care sa dau atenție la toate "chestiile" astea, sa sar repede cu bandaje, cu medicamente, sincer nici în cazul asta nu mă duceam la urgente de știam că nu mi face nimic.
S ar putea infecta daca am dat cu o mulțime de albastru de metil, rivanol și pudră d-aia? M am tăiat în cuțitul de bucătărie nu în ceva ruginit.

| Freya1 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu cred ca se infecteaz de la dezinfectante, dar trebuie sa ai grija ca și medicamentele în exces sunt nasoale.
Trebuie sa te speli sa nu mai ai atâtea soluții pe tine și sa aștepți o vreme sa vezi cum evoluează.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Rivanolul nu se aplica pe rana. Știu un caz care a ajuns sa- i taie piciorul din cauza rivanolului aplicat pe rana. Citește prospectul fiecărui medicament înainte de al folosi că tratament.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Infecția doare, locul devine roșu, cald, sensibil la atingere etc. Nu toate tăieturile necesită copci! Tu ești tânăr, nu iei medicamente precum: aspirină, ThromboAs, ibuprofen, heparina etc., astea ar fi periculoase pentru rană, deci: un pansament curat, corect făcut și la timp, protecția locului un timp destul, mâncare bună, lichide destule, somn odihnitor etc. te vor ajuta mult. Numai bine!

| DovleacTurbat explică (pentru Caro34):

Este puțin roșu, dar mă gândesc că datorită tăieturii. Mă pișcă doar dacă apăs mai tare. In schimb, nu știu dacă e normal sa fie umflat.

| Caro34 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

E normal să fie puțin umflat; acolo este o inflamație, țesuturile sunt lezate! Numai bine!