| JusTPauL a întrebat:

Tot mereu ma doare gatul si nici macar nu imi curge nasul sau sa tusesc, dar de 2 zile ma doare foarte tare amigdala dreapta si s-a umflat sub ea asa ca niste boabe de porumb.
Exista ceva tratament sa nu mai am probleme tot mereu cu amigdalele sa singura varianta e sa le scot?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 4ndr33y a răspuns:

"boabele de porumb" cred ca sunt ganglion limfatici. Umflarea ganglionilor poat avea multiple cauze. Daca ganglioni sunt mobili si nedurerosi nu este cauza de ingrijorare, ar trebui sa dea inapoi in aprox o saptamana, daca ganglionii sunt fixi si durerosi, poate fi o problema serioasa. Recomandare mea e sa mergi la medic la o palpare.

| 4ndr33y a răspuns (pentru 4ndr33y):

Scuze pentru greseli, sunt foarte obosit!

2 răspunsuri:
| alinadianaaa a răspuns:

Un exudat laringian ti.ai facut? Este important sa vezi care este cauza inflamatiei amigdalelor ca sa stii ce tratament sa urmezi.