| anonim_4396 a întrebat:

Tot văd pe internet, în cărți sau chiar aud ce zic marii oameni de știință că dacă păstrezi un echilibru perfect între suflet, minte și corp poți să vindeci boala din trupul tău, adoptând atitudinea mentală potrivită. Practic te vindeci prin gândire, dar la cum văd eu spitalele pline, iar bolile apărute în lume cu sutele afectând foarte mulți oameni, deja mă îndoiesc. Dacă e așa cum zic ei, de ce există atâția oameni în lume afectați de diverse boli și spitalele pline?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Raspunsul nu e NUMAI balanta, ci si credinta, si nu ma refer DELOC la religie, ci la faptul ca ai incredere ABSOLUTA ca te vindeci, aici sublinez serios "INCREDERE ABSOLUTA", pentru ca e un lucru care nu e accesibil oricui, eu de exemplu nu sunt in stare sa fac asta, si chiar am incercat... SERIOS, iar in lume sunt foarte, FOARTE putin oameni care au credinta nativa (asa le merge lor mintea) si mult mai putini care reusesc sa isi disciplineze mintea si sa creada cu adevarat!

| anonim_4396 explică (pentru ziftode):

Am încercat și eu, dar nu pot să păstrez credința fermă mai mult de o zi, apoi incep să mă îndoiesc și mă tot gândesc că mă mint singur sad

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Care mari oamenii de stiinta spun asta?

| sierra1 a răspuns:

Da, un psihic pozitiv, relaxat și motivat ajută

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Acesti mari oameni de stiinta fiind cine?

| anonim_4396 explică (pentru supadeceapa):

Frederic Bailes, Joe Dispenza, Joseph Murphy, mai vrei să-ti mai scriu?

| Panamax a răspuns:

Pentru ca echilibrul acela il au foarte putine persoane.
Cei mai multi ar trebui sa umble cu psihologul de mana.
Iar foarte multi psihologi ai si ei nevoie de medic psiholog.

| Lov3Boy a răspuns:

Conform lui Paul Moraru expert in medicina naturista, apare si pe la tv.e roman.95% din bolile de care sufera oamenii in general sunt pe baza psihica, doar 5% din alti factori..De ce? E asa usor, daca consumi cam orice in afara de paine de la magazine in general cum ai vrea sa fi sanatos? Stiu, esti de la oras poate, si asta e.zic doar, cei mai multi ajung in spitale prin propria lor vointa, stresul in general produce en boli... efectul placebo ajuta conform lui Paul Moraru ajuta doar 5%, corpul uman are rata de vindecare de 43%. Also, medicamentele naturale ca sa le spun asa au rata de vindecare de 95% si cele chimice de 40%, deci fa calculele si vezi, de ce se imbolnavesc? Din cauza alimentelor.pana si painea are niste E-uri care nu sunt asa ok, eu stau la sat, 19 ani.nu ma plang, am avut si eu probleme diverse din cauza stresului, sunt ceai uri care combat starile gen, normal le cumpar de la magazinele naturiste si nu nu sunt pliculete cancer, ci de exemplu ceaiul de bitter suedez are 33 de plante uscate si macinate., iti zic...e asa simplu sa traiesti sanatos, e ca un paradox.