| anonim_4396 a întrebat:

Am tot văzut carți pe care copertă scria,, Mintea care poate să vindece " și că noi ne atragem singuri boală în corp prin gândurile pe care le avem zilnic și întâmplări nedorite. Acum oare e adevărat ce scrie într-o astfel de carte că mintea poate vindeca boli? Dacă e așa de ce sunt spitalele pline? Sau chiar și ce citim nu reprezintă decât o mare minciună?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu o sa vindeci cancerul cu niste ganduri, autosugestia are efect, dar pe partea psihica/emotionala.

| Dismally a răspuns:

Relativ adevarat, adica poate functiona o gandire pozitiva dar nu in toate cazurile. Cred ca unele persoane sunt capabile sa isi vindece unele afectiuni folosind puterea mintii dar nu toate persoanele pot face asta si orice afectiune poate fi tratata asa.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Cartile nu sunt decat o unealta. La fel cum e cutitul din bucatarie. La fel cum e internetul. La fel cum e orice lucru din lumea asta.
Cartile nu sunt bune, nici rele. Asa ca este evident sa intalnesti carti prin care sa fii manipulat sau carti prin care sa gasesti secretul vietii.
In cazul de fata, cartea aia e o porcarie.

| xerxes1 a răspuns:

Trebuie sa crezi ca sa functioneze.
Mintea are puteri inca nedescoperite.
Am cunoscut o persoana care isi ameninta copii si sotul sa vada cum se descurca fara ea daca o sa faca cancer.
Si a facut pana la urma.Am aflat cand am vazut-o fara par.

| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Wow e îngrozitor! Eu unul am crezut cu tărie că am o boală mai mult timp și acum am ajuns bolnav de nu știe niciun doctor ce am, toți îmi dau un diagnostic diferit! Acum nu știu cum să folosesc mintea să revin la starea de sănătate pentru că singur m-am îmbolnăvit