| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că dacă crezi cu adevărat și menții destul de mult timp mintea și spiritul într-un echilibru, celulele bolnave din trup se refac și te poți vindeca de o boală să zicem? Am văzut pe pielea mea că mai întâi mi s-a îmbolnăvit mintea, iar apoi trupul. Ce credeți, este posibil? Tot timpul am îndoieli și nu știu ce să cred! Aici nu mă refer la accidente și fracturi, ci la afecțiuni sau boli care au fost create prin gândirea defectuoasă. Oare exista așa ceva? Să te vindeci singur în timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| K1dJr a răspuns:

Da este posibil numai daca tu crezi cu adevarat asta
Trebuie să vrei să te ambitionezi si sa meditezi mult timp

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Creierul tau comanda intreaga gospodarie a corpului. Daca undeva apare un defect (de exemplu te julesti la piele), creierul da comanda automat pentru transportul materialelor necesare la rana si repararea ei. Totodata, tot creierul comanda anticorpii la fata locului pentru a impiedica infectarea.
Acest sistem de reparare functioneaza in intregul corp si asigura regenerarea si inlocuirea continua, inclusiv ale celulelor moarte.
Putin stiu ca, primele celule "canceroase" (moarte) apar in organism la 2-3 saptamani de la nastere, dar sistemul imunitar le distruge si se recicleaza.
Daca acel sistem imunitar nu functioneaza corect, atunci "gunoiul" (celulele moarte) se aduna in gramezi mari (tumori), asemenea gunoiului de gospodarie ne-dus de gunoieri. Daca gunoiul din corp este imprastiat, atunci vorbim de metastaza.

Unele substante chimice (naturale sau chimic-artificiala) pot ajuta sistemul de regenerare si vindecare.
Asemenea substante se gasesc atat in natura (plante, minerale), cat si in medicamente create artificial.

Intregul sistem fiind comandat de CREIER, unitatea principala de procesare, trebuie sa avem grija sa nu-i ocupam resursele, sa-i lasam timp de odihna, sa-l ferim de stress!
Daca creierul este suficient de relaxat, atunci isi orienteaza resursele pentru intretinerea si repararea corpului.
Daca ocupam resursele creieului stresandul, atunci isi poate face datoria mai greu.

Creierul isi face treaba de intretinere asemenea pilotului automat, dar se poate ajuta si constient, daca ne pricepem la ""pilotarea" lui.

| mgtow a răspuns:

Sa gandesti numai la bine iar sanatatea va fi buna asa se zice.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat!
Minciunile nu te vindeca de nici o boala, dar medicul cu siguranta te vindeca!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Se vede că nu ai citit cărți la viața ta. Medicul te vede ca pe o bucată de carne și așa te și tratează, noi suntem formați din minte, suflet și apoi corp

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand vei ajunge sa ai experinta mea de vita, vei intelege cat de "saracut" esti acum in gandire si judecata.
Cat despre citit, nu vei citii tu in toata viata ta, cate carti am citit eu. Pe vremuri, se facea carte serioasa si nu existau computere, asa ca, librariile erau singura noastra distractie, citind pe rupte.
Dar nu au nimic de'aface cartile citite, cu viziunea ta asupra unui medic sau cu experinta intampinata la medic.
Cand vorbesti si te exprimi asa cum o faci tu, cu un vocabular atat de saracut si incomplet, nu-i de mirare ca medicul te trateaza dupa explicatiile tale.
Asadar, nu mai da vina pe medici, pentru incapacitatea ta de a explica, ce te doare sau ce simti.
Pune mana serios pe carte si invata pe rupte, ca sa intelegi cum functioneaza creierul, minte, trupul si sufletul.
Cand te hranesti cu porcarii, nu te astepta ca corpul sau mintea sa fie sanatoase si fericite.
Schimba dieta, manaca sanatos si apuca-te de sport, ca esti tanar si totul este reversibil.
Bolile nu au ce cauta intr-un corp caruia ii dai hrana sanatoasa si ii oxigenezi creierul.
Constat ca majoritatea intrebarilor tale sunt legate de intrebari de boala, ceea ce ma duce cu gandul ca esti ipohodru.
Daca chiar vrei sa fii sanatos, de maine, hraneste-te sanatos si iesi la alergat!
Hraneste-ti mintea cu pozitivitate, ca ajungi la depresii, atacuri de panica si shizofrenie.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

La atacurile de panică tocmai am ajuns, iar medicii nu au ce să-mi facă

| Donsavas a răspuns:

Da se poate. Se stie ca stresul provoacă boli fizice, deci o minte sănătoasă poate preveni bolile si contribuie la refacerea ta in caz de nevoie.

| Nilsson a răspuns:

Depinde pe bola, dar in general este cel mai bune sa ai o stare psihica optima si sa gandesti pozitiv, acest lucru ajuta corpul sa se refaca mult mai repede.
Oricum din ce mi-ai spus mi se pare ca nu suferi de nimic grav, cred ca ti-ai indus tu aceasta stare si cauza panicii si a oboselii.

| gothicbat a răspuns:

Da, din minte pornește totul.
Nu pot să-ți dau un răspuns concret, asta depinde numai și numai de tine, de tăria ta de caracter. Așa ar fi indicat, să păstrezi un echilibru.

| UsernameSamsung a răspuns:

Am auzit povestea asta cum doi ani cum o femeie sia imaginat ca da cu o piatra in cancerul pe care il avea si a bătut boala.
Eu ma gandesc tot timpul ca sunt sănătos, si asa sunt.
Eu anul acesta nu am răcit pe cand toți in jurul meu erau răciți.