| qPandik a întrebat:

Acum 3 zile am fost cu familia la un restaurant din Craiova, nu voi da nume, pentru a lua masa. Am terminat de mâncat şi am pornit spre casă, nimic neobişnuit până a2-a zi când am simţit că mă doare capul, stomacul şi încep să fac febră. Mama văzând, şi-a dat imediat seama că nu mi-a picat bine ceea ce am mâncat la restaurant. Am avut febră 41, dureri de cap şi de stomac constant, mergeam la baie din 5 în 5 minute şi ştiu că pare puţin exagerat însă aşa a fost. Mă trezeam nopţile ca să merg la baie, scaun moale bineînţeles + că hemoroizii şi-au făcut apariţia. Mama mi-a cumpărat nişte pastile sub formă de capsule numite Loperamid Slavia 2mg şi de când le-am luat mă simt de 1000 de ori mai bine, adică nu mă mai doare stomacul, însă din ce mi-a zis mama aceste pastile îţi opresc scaunul pentru câteva zile. Iar întrebarea mea este să mă duc la medic sau să las după voia mamei mele? mă cam îndoiesc puţin de ea deoarece eu vreau să îmi revin odată la normal, nu să îmi opresc scaunul pentru nu ştiu câte zile iar apoi să văd că încă nu mi-am revenit şi că încă e moale.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Viziteaza un medic... e clar ca nu stiti nimeni nimic despre situatia ta medicala... la 41 de grade temperatura nu mai erai constient

10 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Primul lucru pe care trebuie sa-l faci cand e vorba de un medicament este sa citesti prospectul, tu insuti. Trebuie sa fii obisnuit sa faci asta toata viata.
In prospect gasesti raspuns la multe intrebari.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Loperamid previne diareea, fara sa trateze cauza. Nu se da la copii sub 12 ani. Deci daca ti-a disparut diareea nu mai ai motiv sa il iei.
Diareea e provocata de gastroenterita, inflamatie a stomacului si intestinelor. La rindul ei, gastroenterita poate avea multe cauze ca bacterii, virusi etc.
In asteptarea sfatului unui medic se previne deshidratarea (bind lichide) si, eventual, si diareea, asa cum a facut mama ta.
Avantajul cand mergi la medic este ca afli toate lucrurile astea de la el plus un diagnostic si eventual tratament.
Sanatate!

| qPandik explică (pentru ALGator):

Mulţumesc, mâine mă voi duce la doctor special pentru un tratament prescris 100% de către el.

| ALGator a răspuns (pentru qPandik):

Din cate scrii, se deduce ca ai depasit problemele majore (febra mare si diaree). Tabletele mamei, cate ai luat, au linistit diareea (ma indoiesc ca ar fi fost un risc de constipatie, asa brusc).
Deci nu ai spus daca te simti mult mai bine acum, dar eu deduc ca da. Bea lichide cit sa nu te deshidratezi (nu galeti), maninca normal si variat ce simti ca poti. Daca nu mai sunt simptome, un control la medic e pentru linistire.
Bineinteles, odata disparuta diareea intensa, nu mai e niciun motiv sa continui cu Loperamid.

| qPandik explică (pentru ALGator):

Încă nu au liniştit diareea deoarece abia ieri am început să le iau însă sper că o va linişti odată şi odată, iar febră n-am mai făcut. Şi da, mă simt mai bine, înainte să iau acele pastile mă durea stomacul îngrozitor, şi acum mă doare puţin însă e suportabil, mai mult decât suportabil aş putea spune, mulţumesc pentru sfatul cu lichidele, numai bine.

| ALGator a răspuns (pentru qPandik):

Nu uita să citești întotdeauna prospectul

https://www.sitemedical.ro/......C4%83ptare

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,
Nu este bine ca ai luat acele medicamente. Daca tu mananci zilnic mesele principale si nu mergi la "treaba mare" cateva zile in intestinul gros se acumuleaza chil si nu este bine pentru ca se poate fisura! Mergi la doctor, lasa "tratamentele" facute *de-a pixul*. Doctorul iti va pune un tratament corect.

| qPandik explică (pentru IoanaPuppy31):

Abia după ce am văzut răspunsul tău am pus totul cap la cap şi mi-am dat seama că are logică... Acum nu ştiu ce să fac, am luat deja 3. Două ieri şi una astăzi, fix înainte să postez întrebarea.

| mousesipc123 a răspuns:

Pe parcurs se va oprii definitiv. sau, du-te la farmacie. nu e cazul de medic. Sper ca ti-am fost de ajutor big grin

| Doc_Marty_1998 a răspuns:

Viziteaza un doctor zilnic.